Bývalý prezident Peru stíhaný za korupciu a zločiny proti ľudskosti, sa nečakane objavil v Čile. Krátko po prílete na súkromnom lietadle ho zatkli v hoteli, kde sa ubytoval. FOTO - ČTK/AP |
Nečakaný vstup do Latinskej Ameriky po piatich rokoch Fujimori vysvetľuje ako prvú časť plánu triumfálneho návratu do vlasti.
V Peru sa v apríli konajú prezidentské voľby a Fujimori by si rád zopakoval rolu prezidenta. Doma ho však stíhajú za korupciu a zločiny proti ľudskosti. Navyše minimálne do februára 2011 sa nemôže uchádzať o verejnú funkciu.
Peruánsky veľvyslanec v Santiagu už vyzval miestne orgány, aby Fujimoriho držali vo väzení, kým súd nerozhodne o jeho vydaní do vlasti.
Fujimori si z 21 obvinení veľkú hlavu nerobí. Jeho advokáti sa snažia presvedčiť verejnosť, a zatiaľ neúspešne aj súdy, že obvinenia voči ich klientovi sú postavené na vode. Z Tokia posledné týždne už rozbehol vlastnú predvolebnú kampaň a nechápajúcim novinárom začal rozdávať rozhovory.
"Ponorkou?" zažartoval Fujimori, keď sa ho americký denník New York Times opýtal, ako sa chce dostať domov, keď naň platí medzinárodný zatykač a z Tokia do Limy nelieta priamy spoj. Napokon to spravil jednoduchšie - priletel cez Mexiko súkromným lietadlom.
Ako bude odysea 67-ročného Fujimoriho pokračovať, závisí od čilských súdov. Vydanie do Limy vôbec nie je samozrejmé. Môže ho skomplikovať aj územný spor o prímorské hranice medzi Čile a Peru, ktoré minulý týždeň oživil peruánsky parlament sporným zákonom.
V prípade, že ho Santiago vydá, môže Fujimori skončiť vo väzení na niekoľko desaťročí - ako sa to stalo jeho bývalej pravej ruke a obávanému šéfovi tajnej služby - Vladimirovi Montesinovi.
Fujimori, ktorého rodičia pochádzajú z Japonska, bol prezidentom v Peru v rokoch 1991 až 2000. Na sklonku minulého storočia, keď prepukol vo vláde korupčný škandál, urýchlene vycestoval do Tokia, ktoré mu vzápätí poskytlo občianstvo a odmietlo ho vydať.
Peruánski vyšetrovatelia Fujimoriho okrem korupcie podozrievajú aj zo zodpovednosti za vraždu 25 ľudí vrátane jedného dieťaťa. Mala ich vykonať eskadra smrti Grupa Colina, ktorú dal zriadiť.
Návrat bývalého prezidenta do Južnej Ameriky vyvolal v Peru veľký ohlas. Prezident Alejandro Toledo okamžite zvolal mimoriadne zasadnutie vlády. Na námestí v Lime sa zasa stretli stovky Fujimoriho prívržencov. Pred čilským veľvyslanectvom naopak odporcovia. "Bratia Čiľania, ruky preč od zlodeja!" kričala skupinka podľa AP.