Maďari si pripomínajú krvavo potlačené protikomunistické povstanie z roku 1956. Jeho symbolom je národná zástava s vystrihnutým komunistickým symbolom uprostred. FOTO - REUTERS |
Posledná piatková politická relácia Kontra obľúbenej maďarskej rozhlasovej stanice Klubrádió vzbudila veľkú pozornosť. Ako moderátor jubilejného päťstého vysielania zaskakoval úradujúci premiér Ferenc Gyurcsány, ktorý v programe postupne spovedal rôznych hostí. Najväčšiu pozornosť však líder postkomunistickej socialistickej strany nevyvolal svojimi cielenými otázkami v duchu prebiehajúcej volebnej kampane, ale tým, že sa prvý raz v priamom prenose ospravedlnil za potlačenie protikomunistického povstania v roku 1956.
Výročie povstania potlačeného Sovietskou armádou si Maďari pripomenuli v týchto dňoch.
Na konci relácie Gyurcsány spovedal dvoch účastníkov povstania. "Viem, že tí, ktorí vtedy a po revolúcii svoje hanebné činy vykonali, vás už nikdy o ospravedlnenie nepožiadajú. Prijmite ho od dnešného premiéra Maďarska," povedal Gyurcsány. "Skláňam hlavu pred pamiatkou obetí roku 1956 a žiadam o odpustenie všetkých, ktorých v tých dňoch alebo v nasledujúcom období vyhnali či prenasledovali," povedal premiér, a zdôraznil, že sa sám narodil až po 56.
Vzťah Gyurcsányovej strany k povstaniu a celému komunistickému obdobiu je stále dosť rozpačitý. Právne je nástupkyňou niekdajšej komunistickej strany, čo jej napríklad umožnilo zdediť časť jej majetku. Zároveň sa k nej nijako nehlási a považuje sa za duchovného dediča reformne komunistického a po revolúcii popraveného premiéra Imreho Nagya.
Na druhej strane je napríklad dodnes vplyvnou sivou eminenciou strany expremiér Gyula Horn, ktorý bol v roku 1956 členom domácich komunistických oddielov pomáhajúcich potlačiť revolúciu. Horn tvrdil, že sa na žiadnych bojoch nezúčastnil, ťažko to však overiť, jeho zložka z toho obdobia sa totiž záhadne stratila.
Gyurcsány sa snaží svoju stranu posunúť viac k stredu a oddeliť od minulosti. Pri vydaní svojej knihy úvah napríklad nedávno vyhlásil, že kádárizmus - liberálnejšia obdoba komunistickej diktatúry - bol menej slobodný ako medzivojnový horthyovský režim, v ktorom aspoň čiastočne fungoval parlamentarizmus a právny štát.
Na druhej stane však aj Gyurcsánya neustále dobieha vlastná minulosť, čo bol asi jeden z motívov jeho ospravedlnenia. Opozičný denník Magyar Nemzet minulý týždeň zverejnil dokument z roku 1988, v ktorom Gyurcsány ako predseda mestskej organizácie Komunistického zväzu mládeže vyzýva straníckych funkcionárov na politickú izoláciu práve vznikajúcej opozičnej mládežníckej organizácie Fidesz. Gyurcsány sa bráni, že dokument hovorí v jeho prospech. Dokazuje vraj, že bol už vtedy zástancom politickej diskusie namiesto represií.