Výročie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie už nie je oficiálnym sviatkom, centrum Moskvy napriek tomu zaplnili veteráni a komunisti. FOTO - REUTERS |
7. november bol prvýkrát od boľševického prevratu v roku 1917 v Rusku bežným pracovným dňom. Prívrženci komunistických ideí si ho však oslávili po svojom a skoro na celý deň zablokovali centrum hlavného mesta. Organizátori tvrdili, že na akcii sa zúčastní 50-tisíc občanov, polícia narátala iba 5-tisíc.
Početnú kolónu demonštrantov viedol hlavnými ulicami k pomníku Karla Marxa orchester a predseda Komunistickej strany Ruska Gennadij Zjuganov, nad ktorého hlavou vial transparent s nápisom: "Nech žije 88. výročie veľkého októbra."
Ostatní účastníci akcie niesli protivládne heslá, obrie portréty V. I. Lenina, J. V. Stalina. Mladšia generácia zvolila Che Guevaru. Demonštranti protestovali proti zrušeniu 7. novembra ako štátneho sviatku, plánovanému pochovaniu Leninovho tela i likvidácii mauzólea a hlasito kritizovali hlavu štátu Vladimira Putina. Z úst rečníkov zazneli i výzvy na "ďalšiu revolúciu" a zosadenie vlády "zloženej zo zločincov."
Aj v ďalších ruských mestách sa uskutočnili mítingy, napríklad v Saratove po skončení akcie ľudia na 10 minút zablokovali hlavné ulice s heslami Preč so zločinným kapitalizmom a Ruky preč od mauzólea.
Tento rok v Ruskej federácii zaviedli nový sviatok, ktorý pripadol na 4. novembra a má nahradiť doterajšie oslavy socialistickej revolúcie spomienkami na hrdinské vyhnanie poľských vojsk z Moskvy. Podľa výskumov verejnej mienky sa nový sviatok - Deň národného zjednotenia - neujal. Len 8 ľudí zo sto totiž považuje dátum 7. novembra za tragický. Ostatní k nemu majú pozitívny vzťah, nech už sú zástancami komunistických ideí alebo len tento deň považujú za "dobrú tradíciu bez politického podtextu".
Zaujímavý je výsledok skúmania sociológov, z ktorého vyplýva, že od zániku ZSSR a po počiatočnej eufórii po páde komunizmu sa postupne vzťah k VOSR zlepšuje. Dnes má kladný vzťah k vodcovi proletárov V. I. Leninovi polovica Rusov a na revolúciu sa s pochopením pozerá viac ako tretina. V roku 1990 mala pozitívny vzťah ku komunizmu a jeho lídrom iba pätina Rusov. Odborníci pripisujú túto podivnú zmenu v mienke občanov rozčarovaniu z nových poriadkov a vlády "feudálnej byrokracie".
Bolo to vidieť aj na ulici. V piatok boli v meste len ultranacionalisti a väčšina ľudí ani nevedela, prečo má voľno. Včera boli síce v uliciach len komunisti, každý Rus však vie, čo je VOSR a spolu s Novým rokom a májovými oslavami konca Veľkej vlasteneckej vojny v Rusku zostáva najobľúbenejším dňom v kalendári.