BRATISLAVA - Obce so starostami za SMK dostávajú dvakrát toľko dotácií z Environmentálneho fondu, než zodpovedá ich pomernému počtu. K tomuto záveru dospela analýza mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko, ktorá hovorí o straníckom klientelizme.
Environmentálny fond patrí pod ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa (SMK). Vznikol vlani proti vôli vládnej koalície a najmä ministerstva financií, ktoré upozorňovalo na možnosť korupcie.
Zo starostov a primátorov s nejakou straníckou príslušnosťou (teda okrem nezávislých) boli najúspešnejší tí z SMK. Ich obce predstavujú najväčšiu časť dotovaných - vyše 16 percent. To je dvojnásobok oproti počtu obcí so starostami z SMK na celom Slovensku. Podľa Emílie Sičákovej-Beblavej z Transparency "už nemôže ísť o náhodu", keďže iná politická strana "nevykazuje také odchýlky".
Môže však ísť nielen o stranícky, ale aj o etnický klientelizmus. Na obce, kde je najmenej 20 percent obyvateľstva maďarskej národnosti, pripadá relatívne viac dotácií.
Z 913 dotácií, ktoré ministerstvo životného prostredia poskytlo cez envirofond a ešte vlani cez predchodcu fondu, dostali "maďarské" obce 266 dotácií, čo je takmer 30 percent. Pritom predstavujú zhruba 17 percent všetkých obcí na Slovensku.
Riaditeľka Environmentálneho fondu Ľubica Kopčová podozrenie o straníckom klientelizme nekomentovala. Vo fonde sa podľa nej "v žiadnom prípade nesleduje" stranícka príslušnosť starostov ani národnostné zloženie obcí. Preto neodpovedala ani na otázku SME, či sú starostovia z SMK šikovnejší ako ostatní stranícki starostovia.
Keď sa o envirofonde rozhodovalo v parlamente, v kuloároch sa povrávalo, že bude slúžiť hlavne obciam na juhu Slovenska. Predseda SMK Béla Bugár za fond hovoriť nechce, no podľa neho je isté, že do roku 1998 regióny južného Slovenska boli o dotácie "veľmi ochudobnené a fakticky nedostávali to, čo dostávali iní". Aspoň takto sa podľa neho malým obciam pomôže.
Ministerstvo financií stále trvá na tom, že zriadenie envirofondu bolo krokom späť. O dotáciách totiž nerozhoduje parlament, ale poradný orgán ministra životného prostredia - Rada Environmentálneho fondu, respektíve sám minister. Tým sa zväčšuje "priestor na netransparentné a neprehľadné narábanie s peniazmi daňovníkov a možnú korupciu", povedal Peter Papanek z ministerstva financií.
Združenie miest a obcí Slovenska podľa hovorkyne Oľgy Gáfrikovej považuje za dôležité, že envirofond pomáha mestám a obciam a že sa tak zlepšuje životné prostredie.