BRUSEL - Šéfovia európskych diplomacií sa dnes stretnú v Bruseli, aby sa po štvormesačnej pauze vrátili k otázke európskeho rozpočtu na obdobie rokov 2007 až 2013. Hlavným cieľom stretnutia je pripraviť dohodu pre summit Európskej rady, ktorý sa bude konať 16. a 17. decembra. Veľká Británia predstavila začiatkom uplynulého týždňa prvé návrhy veľvyslancom členských krajín. Maroš Ševčovič, šéf slovenskej misie pri Európskej únii, v piatok povedal, že britský návrh sa opiera o riešenie troch rozpočtových problémov: rešpektovania Lisabonskej stratégie, modernizácie prerozdeľovania financií a vlastných zdrojov únie.
Viaceré krajiny vyjadrili s prvým britským pokusom nespokojnosť a Londýn pripravuje novú verziu, ktorá sa má dostať na ministerské zasadanie. Veľká Británia navrhuje, aby sa od roku 2007 ročne presúvalo jedno percento zo štrukturálnych fondov na plnenie reformných opatrení Lisabonskej stratégie a žiada, aby sa nový rozpočet každoročne prehodnocoval. V otázke vlastných zdrojov zatiaľ Londýn nenavrhol podľa diplomatov nič, čo by riešilo otázku britského šeku, ktorý sa vracia Londýnu od roku 1984. Jeho postupné zmrazenie a odstránenie bolo spolu s financovaním spoločnej európskej poľnohospodárskej politiky hlavnou príčinou neúspechu júnového summitu.
Britský premiér Tony Blair počas neformálneho summitu európskych lídrov v Hampton Courte prisľúbil, že jeho predsedníctvo únie urobí všetko preto, aby sa rozpočet schválil. Blair je okrem iného vystavený tlaku nových členských krajín, ktoré sa obávajú o pomoc vo výške 160 miliárd eur na obdobie 2007 - 2013. Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vyjadril v Londýne o budúcnosť rozpočtu obavy a nové návrhy Britov neinšpirovali slovenských diplomatov k väčšiemu optimizmu. "Londýn nám musí vysvetliť, čo myslí pod znižovaním štrukturálnych fondov, pretože Slovensko z nich čerpá až 67 percent na výstavbu základnej infraštruktúry. Je preto normálne, že sa trochu obávame," vysvetlil Šefčovič.
Posledný, luxemburský návrh rozpočtu počítal pre obdobie 2007 až 2013 so sumou 871 miliárd eur vo výdavkovej časti, čo predstavuje 1,06 percenta národného bohatstva EÚ. (sita)