Po ročnej odmlke vykročila kanadsko-americká NHL novým smerom. Zatraktívnenie súťaže v podobe útočnejšej hry a väčšieho počtu gólov mali zabezpečiť aj nové pravidlá. Tie sú dielom 18-mesačnej práce prominentnej skupiny, v ktorej nechýbali také hráčske osobnosti ako Shanahan (Detroit), Iginla (Calgary), Linden (Vancouver) či Blake (Colorado). Generálnych manažérov zastupovali Gainey (Montreal), Lowe (Edmonton), Poile (Nashville) a Waddell (Atlanta). Za Hráčsku asociáciu (NHLPA) bol v skupine legendárny Gartner a majiteľov klubov reprezentoval Snider (Philadelphia). Ako NHL vyzerá dnes?
Lepšie štatistky, vyššia návštevnosť
Padá viac gólov (po odohraných 174 stretnutiach sa gólový priemer v porovnaní so sezónou 2003/04 zvýšil o 27 % - zdroj www.nhl.com), viac sa strieľa (rast o 10 %), hrá sa viac presiloviek (+27 %)! Čo je však dôležité, fanúšikovia nezanevreli na hokej. Priemerná návštevnosť sa vyšplhala na 91,2 % kapacity štadiónov. V Pittsburghu napríklad stúpla medziročne návštevnosť o 31 %, a to napriek zlým výsledkom v úvode sezóny. Stúpajú i televízne ratingy. Tradičnú Saturday Hockey Night na kanadskej stanici CBC pozerá o 50 % divákov viac ako v sezóne 2003/04 (zdroj www.canoe.ca), prenosy na stanici TSN dokonca o astronomických 245 % viac!
Kto ťaží z nových pravidiel
Vo všeobecnosti platí, že najväčší benefit zo zmien majú tímy s rýchlymi a technickými hokejistami. Raketový vzostup LA Kings a Nashvillu na začiatku sezóny a ešte silnejšie tímy Ottawy a Detroitu sú jasným dôkazom. "Zmeny v NHL nám pripomenuli, že hokej sledujeme kvôli Modanovmu korčuľovaniu, Nashovej streľbe či čarovnému zákroku Brodeura. Nie pre defenzívnu taktiku trénerov Jacqua Lemaira alebo Bryana Murraya," pripomína komentátor USA Today Kevin Allen. "Rozhodnutie bolo empatické. Otvoriť hru, ktorá bola pre mnohých hráčov i fanúšikov akoby v reťaziach. Nechať talentovaných hokejistov hrať," chváli nový vzhľad súťaže Detroit Free Press.
Kto má problémy
Obrancovia sa sťažujú, že rozhodcovia pískajú úzkostlivo. Zadáci vraj nevedia, čo môžu a čo nie. "Tím, ktorý začne hrať do tela, automaticky zohrieva trestnú lavicu," sťažuje sa obranca Los Angeles Mattias Norström. "Hokej sa začína podobať basketbalu. Osobné súboje sa stratili. Nemôžete nič robiť proti súperovým útočníkom," smúti obranca Toronta Wade Belak.
Negatívnym javom sú početné zranenia brankárov, často spôsobené nekontrolovateľnými nájazdmi súperových útočníkov. Zoznam je dlhý - Brodeur, Raycroft, Legace, Osgood, Giguere, Nabokov, Miller, Dunham, Lehtonen.
Zo zámorského ľadu miznú kedysi populárne bitky. Dôvodom je zákaz pästných súbojov v posledných piatich minútach stretnutia, ale aj väčšie možnosti otočiť nepriaznivý vývoj zápasu. "Vidíme až o 40 percent menej bitiek, lebo hra je oveľa otvorenejšia," tvrdí komisár ligy Garry Bettman.
"Bola to masívna zmena a hráčom istý čas potrvá, kým sa prispôsobia. Hokejisti dostali pred sezónou presné inštrukcie o aplikovaní nových pravidiel," hovorí riaditeľ rozhodcovskej sekcie NHL a bývalý dlhoročný arbiter Stephen Walkom.
Autor: Filip Švaňa