Dnes prebieha viac sporov, najčastejšie o údajnú diskrimináciu a obťažovanie v pracovnoprávnych vzťahoch. Stredisko riešilo napríklad prípad kazateľky reformovanej cirkvi, ktorú zamestnávateľ odmietol prijať, lebo kazateľov majú podľa neho robiť najmä muži. Stredisko zastupuje aj Rómku, ktorej vedúci a aj ostatní zamestnanci údajne nadávali do špinavých Cigánok. "Prácu, ktorú ešte ani neskončila, označovali dopredu za nekvalitnú," hovorí Mrázová. Aj v tomto prípade sa môže žena domáhať odstránenia diskriminácie, čo však nemá význam, lebo v zamestnaní už nepracuje. Ak však bude na súde úspešná, môže žiadať finančnú náhradu škody.
Stredisko pre ľudské práva, sa vyjadrilo aj k prípadu lekárky Claudie Čuboňovej.
Najskôr upozorňuje, že mu chýba viac "relevantných skutočností", neskôr píše, že sa "domnieva, že konanie výberovej komisie možno kvalifikovať ako diskrimináciu z dôvodu pohlavia".
Nariadenie vlády, ktoré upravuje odbornosť lekárov, síce podľa strediska v jednom odseku hovorí, že na špecializovanú starostlivosť stačí prvá atestácia, no v ďalšom odseku dodáva, že lekár, ktorému priznali základnú špecializáciu podľa starých predpisov, si má doplniť vzdelanie.
"Žalobu pripravujeme, teraz len riešime, čo máme od súdu žiadať," hovorí lekárkina advokátka Zuzana Magurová. Kto totiž namieta porušenie antidiskriminačného zákona, môže žiadať najmä o odstránenie diskriminácie, potom o ospravedlnenie, a ak je diskriminácia závažná, o odškodnenie. (haj)