FOTO - AUTOR |
Strapka mečíková (Taeniothrips simplex) je najobávanejším škodcom mečíkov. Svojím cicaním poškodzuje predovšetkým kvetné puky, na ktorých vznikajú nerovnomerne roztrúsené biele bodky. Najnápadnejšie bývajú poškodené červenokveté odrody mečíkov. Škodca prezimuje na uskladnených hľuzách, na ktorých sa môže pri vyšších teplotách aj rozmnožovať. Na povrchu napadnutých hľúz sa nachádzajú drobné čierne zaschnuté kvapky trusu.
Proti škodcovi bojujeme jednak morením hľúz na jeseň pred uskladnením alebo na jar pred výsadbou hľúz, jednak opakovanými postrekmi mečíkov od výšky rastlín približne 25 centimetrov až do začiatku kvitnutia. Na morenie aj na postreky používame prípravky Actellic 50 EC, Basudin 600 EW, Karate Zeon 5 SC alebo Sumithion Super. Prípravky aplikujeme v 10- až 14-dňových intervaloch a do postrekovej kvapaliny pridáme i zmáčadlo (napríklad Silwet).
Na starších jabloniach som našiel výhonky s oranžovými tvrdými útvarmi. Sú to vajíčka nejakého škodcu? E. M., Myjava
Nie sú to vajíčka, ale vankúšiky huby Nectria cinnabarina, ktorá je schopná infikovať iba rôznym spôsobom poškodené alebo oslabené ovocné dreviny. Objavuje sa zvyčajne na koncoch konárov, čo svedčí o tom, že najčastejšie nastupuje po namrznutí drevín. Keďže mrazy postihujú najmenej vyzreté časti koruny, aj nektriovému usychaniu podliehajú práve vrchné časti výhonkov. S väčším výskytom nektriového usychania konárov sa stretávame na stromoch výdatne hnojených dusíkom, ktorý predlžuje vegetáciu a zhoršuje vyzrievanie dreva. Aj v ochrane proti nektriovému usychaniu konárikov sa preto zameriavame na harmonickú výživu a správny rez ovocných stromov. Priama ochrana spočíva v odrezaní a spálení napadnutých konárikov.
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK