BRATISLAVA - Na organizácie, ktoré robia nefér zbierky, sa ostatné nadácie a občianske združenia pozerajú s nevôľou. Bibiana Dzurillová zo združenia Vysoké Tatry hovorí, že jej býva ľúto, ak sa objaví pochybná zbierka a v médiách to vyznie, že všetky sú rovnaké.
"Pre ostatné organizácie nie je príjemné, keď niektorá nadácia má problémy vysvetliť, ako nakladá s financiami, a prečo jej zbierka nie je registrovaná," hovorí.
Jej združenie takisto vypísalo zbierku. Pravidelne zverejňuje, na čo peniaze použilo, a posiela správy mestu Vysoké Tatry aj úradu vlády. "Poctivo sme pomáhali starším, školám, škôlkam. Navzájom sme sa informovali s nadáciou Ekopolis, komu dávame koľko peňazí, aby neboli podvojné toky," hovorí Dzurillová.
Andrej Bán z Človeka v ohrození verí, že ľudia vedia rozlíšiť poctivé nadácie a dúfa, že kauzy nenarušia dôveru ľudí v mimovládne organizácie. Človek v ohrození robieva zbierky najmä po katastrofách v zahraničí.
Šéf nadácie Ekopolis Peter Medveď si myslí, že aspoň na internetových stránkach by nadácia mala zverejniť, koľko peňazí vyzbierala a koľko využila na aké účely.
Podľa Medveďa je to s nadáciami podobne ako s firmami - niektoré sú zlé, niektoré dobré, ale každá si dôveru buduje individuálne. (rf)