FOTO |
Tabuľová skláreň v Kokave nad Rimavicou začala pracovať roku 1895. V tom čase to bola najväčšia továreň na výrobu sklených tabúľ v Uhorsku. Zaujímavosťou je aj to, že nebola vybudovaná v malej lesnej usadlosti, ako to vtedy bývalo, ale vo veľkej obci Kokava nad Rimavicou, ktorá mala v tom čase 3660 obyvateľov. Mnohí z nich sa do Kokavy prisťahovali a bývali v bytoch, čo pre nich postavili v blízkosti sklárne.
Na fotografii sa mi podarilo podľa inej snímky identifikovať len ženu stojacu vpravo so založenými rukami. Je to Marcela Kafková. Ďalej sú tam jej synovia Vojtech, Jozef a Richard. Zo starých sklárov už v Kokave nikto nežije, aj preto má fotografia veľkú dokumentačnú hodnotu. Vidieť na nej precízne vybudovanú stavbu (v 19. storočí sa stavali prevádzkové budovy sklární z dreva), ďalej sú tam sklárske "píšťaly" (na fotografii prekrížené tyče). Píšťala bola železná trúbka dlhá až 1,6 metra s drevenou rúčkou a mosadzným náustkom, cez ktorý sa vyfukovala sklená banka (vážila až desať kíl) z roztavenej sklenej masy. Odrezaním konca vznikol dutý valec. Valec, ešte mäkký, potom po dĺžke rozrezali a roztvorili, čím vznikla sklená tabuľa. Jeden taký sklený valec si sklári priniesli aj na fotografovanie ( vľavo ). Na fotografii sú aj deti a manželky niektorých sklárov. Deti sklárov v niektorých prípadoch aj pracovali, a iné, najmä menšie, len tak pobehovali. Ženy obyčajne nosili svojim mužom do sklárne stravu. Fotografia je niekedy z rokov 1915 - 1920.
Druhou fotografiou je skupina sklárov a vedenie sklárne. Z nej sa dá vyčítať aj to, že vznikla v júni 1924 pri príležitosti ukončenia výstavby sklárskej pece, ktorá trvala 465 dní. Na fotografii stoja zľava Ondrej Lipták, Ján Király, Štefan Kamec, Ondrej Gyurinda, ktorí pravdepodobne pec stavali, zľava sedia sklársky majster Richard Kafka, Marta Klamárová pravdepodobne úradníčka (účtovníčka), technologický odborník Ing. Ede Starka, vrchný majster sklárne Jozef Kafka st. a jeho vnuk Ján Kafka. Fotografia sa zachovala vďaka potomkom pani Marty Klamárovej. Údaje na tabuľu napísal Richard Kafka.
Skláreň v Kokave nad Rimavicou zanikla roku 1925 jednak preto, že sa znížil odbyt skla do Maďarska, dôležitú úlohu však zohrala aj modernizácia technológie výroby tabuľového skla, na ktorú vtedajší majitelia sklárne nereagovali.
Ing. Richard Kafka, Žiar nad Hronom
FOTO |