Podobná situácia sa stala nedávno. Predsedu Okresného súdu v Leviciach Štefana Precechtela vypočuli pre podozrenie z prijatia úplatku. Viní ho advokát, ktorého vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii už v lete obvinil z prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody.
Polícia zorganizovala akciu na zadržanie advokáta už pred tromi mesiacmi. Od ženy z Nitry prijal 35-tisíc korún. "Žene advokát sľúbil zabezpečiť podmienečné prepustenie jedného z väzňov z väznice v Želiezovciach," povedala Jana Pôbišová z ministerstva vnútra. Štefan B. je stíhaný na slobode, hrozí mu trest jeden až päť rokov za mrežami.
Lipšic potvrdil, že advokát "mal podľa vlastného vyjadrenia časť úplatku odovzdať konajúcemu sudcovi, ktorým bol v tomto prípade predseda súdu". Predsedu následne vypočula polícia. Minister jej postup považuje za správny a zákonný. "Nepodarilo sa preukázať žiadnu nezákonnú aktivitu z jeho strany," povedal o sudcovi Lipšic. Precechtel preto zostáva vo svojej funkcii. Pre jeho pracovné povinnosti sme sa s ním nespojili.
Jeho prípad je podobný prípadu sudcu Najvyššieho súdu Milana Lipovského. Polícia u neho v kancelárii vykonala prehliadku 18. januára tohto roku. Dôvodom bolo udanie, že prijal úplatok dva milióny korún, čo malo umožniť prepustenie z väzby Miloša Kaštana, pravej ruky Mikuláša Černáka. Lipovský to odmieta a na človeka, ktorý ho obvinil podal trestné oznámenie. V jeho prípade dodnes nie je nič nové.
Sudca to považuje za čudné. "Najskôr do toho šli s veľkým rozbehom s tým, že na druhý deň mal byť Ústavný súd požiadaný o súhlas na moje vydanie na trestné stíhanie, a teraz je ticho," povedal.
"Predpokladám, že sa nepodarilo zhromaždiť dôkazy, ktoré by poukazovali na protizákonnú aktivitu," hovorí Lipšic. Lipovského sa zastala aj Súdna rada, ktorá označila postup polície za neadekvátny. V médiách sa vtedy, rovnako ako v prípade Precechtela objavili informácie o zásahu kukláčov. Lipšic to považuje za neadekvátne. Má podozrenie, či sa niekto nesnaží "sťažiť činnosť orgánov v trestnom konaní". (rp)