BRATISLAVA - Od vzniku Slovenskej republiky bola v každej vláde jedna koaličná strana, ktorá sa napokon nedostala do parlamentu alebo úplne zanikla. V poslednej Mečiarovej vláde takýto osud postihol Ľuptákovo ZRS, v prvej Dzurindovej vláde SOP. Podobný osud hrozí aj Ruskovej ANO.
Po parlamentných voľbách v roku 2002 šéf ANO Pavol Rusko hovoril, že by chcel vo vrcholovej politike zotrvať osem až desať rokov.
Na otázku, či sa vráti späť do TV Markíza, keď nebude v politike, hovoril, že ak bude odchádzať s vysačkou neúspechu, tak sa z verejného života určite stiahne. "Budem si hľadať pozíciu, ktorá nebude na očiach s vedomím, že i napriek tomu sa mi patrí poďakovať osudu za všetko dobré a úspešné, čo ma v živote stretlo. Hovorí sa, že každý má v živote len 15 minút slávy. Som si vedomý, že už teraz som nad limit."
Skôr ako Rusko vstúpila do politiky jeho manželka Viera na kandidátke SOP v roku 1998. Priestor pred voľbami na obrazovke TV Markíza dostala SOP a jej vtedajší šéf Rudolf Schuster.
V roku 2000 Rusková ohlásila odchod z politiky a manžel zasa oznámil, že on do politiky príde. Najskôr uvažoval, že vstúpi do SOP, neskôr rozhodnutie zmenil a v roku 2001 ohlásil vznik novej strany.
V máji 2001 sa uskutočnil ustanovujúci kongres ANO. Ako bývalý generálny riaditeľ a stále spolumajiteľ Markízy získal označenie slovenský Berlusconi podľa vzoru talianskeho mediálneho magnáta, ktorý sa stal talianskym premiérom.
Po štarte ANO bol zreteľný aj vplyv Ruska na spravodajstvo TV Markíza. Krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2002 Rusko tvrdil, že televíziu využíval, ale nezneužíval. Odmietol kritiku licenčnej rady i mimovládnej Memo 98, že Markíza preferuje ANO. "To, že televízia vysiela tak, ako vysiela, je aj preto, že tam cítiť 5- až 6-ročnú spoluprácu, kde si logicky vyberáte ľudí, ktorí majú podobné videnie sveta," hovoril.
Rusko sa však aspoň pred verejnosťou pokúsil od Markízy odpútať, keď svoj podiel po voľbách predal priateľovi Františkovi Vizvárymu. Výkonný riaditeľ spoločnosti CME, ktorá TV Markíza spoluvlastní, Fred Klinkhammer postup Ruska privítal. "Pavol chápe, že je zložité byť zároveň dobrým politikom a dobrým televíznym majiteľom a manažérom."
Vtedajší šéf licenčnej rady Peter Kováč však aj potom tvrdil, že vplyv Ruska v Markíze trvá. O vplyve Ruska na Markízu hovorili v kuloároch aj politici súčasnej koalície.
Vlani v hodnotiacej správe ministerstva zahraničia USA o dodržiavaní ľudských práv za rok 2003 sa hovorilo, že šéf ANO Rusko naďalej ovplyvňuje redakčnú politiku Markízy. Hovorkyňa televízie označila takéto hodnotenie za neobjektívne. (sp)