Pavol Rusko po predsedníctve ANO odmietol odpovedať na akékoľvek otázky. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Včera popoludní viedol predsedníctvo ANO, na žiadne otázky však nechcel reagovať.
Podpredseda ANO Milan Kepeňa si nemyslí, že by malo rozhodnutie Ruska nejaký vplyv na stranu. "Nie je predsa závislá od TV Markíza, ale od jej členov a základných organizácií," povedal Kepeňa. Pripustil, že Rusko dostane na predsedníctve aj nejaké otázky o predaji podielu v televízii. Kepeňa vníma tento krok aj pozitívne, pretože "niektorí politici nám prestanú vykrikovať, že sme tu len preto, lebo máme TV Markíza".
Kepeňa hovorí, že cieľom ANO sú teraz regionálne voľby a potom mimoriadny kongres, na ktorom si stanovia programové ciele do parlamentných volieb.
ANO je pod prahom zvoliteľnosti do parlamentu. Rusko prešiel do opozície po odvolaní z vlády, verné mu zostali len dve poslankyne Beáta Brestenská a Eva Černá.
Politológ Grigorij Mesežnikov povedal, že Ruska môže povzbudzovať v politickej kariére neobsadený politický stred a s liberálnymi témami môže vzbudiť záujem verejnosti a naopak, opačný efekt bude mať jeho znížená dôveryhodnosť a spôsob, ako vyriešil svoje problémy. Politológ nevedel odhadnúť, či Rusko naštartuje ďalšiu etapu svojho politického pôsobenia, keď už nebude "tak mediálne krytý, ako to bolo vnímané doteraz".
Poslanci Jozef Heriban a Ľubomír Litner pôvodne pracovali v Markíze s Pavlom Ruskom. Heriban bol jeden čas šéfom PR v televízii a Lintner šéfom spravodajstva. Spoločne s Ruskom prišli aj do politiky, dnes sú už politickými konkurentmi.
Lintnerovi sa nezdá, že by sa Rusko mienil stiahnuť aj z politiky po predaji Markízy . "Jedine, že by to rozhodnutie vznikalo v týchto dňoch." Podľa Lintnera doteraz však tomu nič nenasvedčuje, pretože vníma imidžovú kampaň ANO i bilbordy pred regionálnymi voľbami.
Heriban si nemyslí, že predaj Ruskovho podielu v Markíze bude mať nejaký vplyv na budúcnosť ANO. "Ak politik stratí dôveryhodnosť, môže mať aj veľkú podporu v médiách, aj tak mu to nepomôže," myslí si Heriban. (sp)