Českým médiám to potvrdil minister vnútra František Bublan, ktorý tvrdí, že väzni nemali byť napojení na al-Káidu. Na Guantáname Američania držia len ľudí, ktorí sú podozriví zo spolupráce s teroristami.
Podľa Bublana to boli väzni, u ktorých sa nepreukázalo napojenie na al-Káidu, Američania ich však nechceli poslať domov, lebo tam by boli v ohrození. Internetovej stránke aktuálně.cz Bublan prezradil, že väzni pochádzali z jednej z provincií Číny.
Žiadny iný český predstaviteľ možné kontakty s americkou tajnou službou CIA nepotvrdil. Na americkú žiadosť si nespomína ani predseda vlády Jiří Paroubek, nič o nej nevie ani hovorca Bezpečnostnej informačnej služby (BIS) Jan Šubert.
Bublan povedal, že Američania sa so žiadosťou obrátili aj na ďalšie východoeurópske krajiny. Podľa neho rovnako ako v českom prípade neuspeli. Zdroje blízke českým spravodajským službám prezradili, že to tak nie je. "Pokiaľ vieme, nakoniec niekde uspeli," povedal internetovému denníku aktuálně.cz veľmi dôveryhodný zdroj. (čtk, kos)