Väzenie na Guantáname. Niečo podobné je možno aj neďaleko nás. Podľa denníka The Washington Post majú Američania tajné väzenia pre teroristov aj vo východnej Európe. FOTO - TASR/AP |
WASHINGTON - Americká tajná služba CIA zriadila po svete sieť supertajných väzení, v ktorých väzní teroristov z al-Káidy. Niekoľko takýchto zariadení je vraj aj vo východnej Európe. Včera to napísal americký denník The Washington Post.
Denník svoj materiál postavil na výpovediach súčasných aj bývalých predstaviteľov tajných služieb a diplomatov z troch kontinentov.
Podľa Postu Američania mali väzenia až v ôsmich krajinách vrátane Afganistanu, Thajska a niektorých nových demokracií v bývalých socialistických štátoch
východnej Európy. Dve tajné zariadenia - v Thajsku a na území Guantánama - už vraj v roku 2003 a 2004 zatvorili. Vznikli po teroristických útokoch z 11. septembra.
Tajné väzenia sa neobjavujú v žiadnych dokumentoch. Biely dom, CIA a americké ministerstvo spravodlivosti o nich však hovoria ako o čiernych miestach.
O ich existencii vie len hŕstka predstaviteľov v USA a v hostiteľskej krajine, obvykle len prezident a špičky spravodajských služieb.
Prakticky nič sa nevie o tom, kto je v nich zatvorený, ako väzňov vypočúvajú a kto rozhoduje o dĺžke ich väzenia.
Podľa Washington Postu sú dve kategórie tajných väzení. V čiernych miestach je asi 30 najdôležitejších podozrivých z terorizmu, ktorých Američania zadržali. Tieto väzenia vedú agenti CIA. Väzni sú v totálnej izolácii, nemajú žiadne práva.
Ďalších 70 menej dôležitých väzňov držia vo väzniciach, ktoré spravujú hostiteľské krajiny s finančnou pomocou CIA.
Väznice sú podľa The Washington Post kľúčovým prvkom nekonvenčnej vojny CIA s terorizmom, ktorá spočíva v spolupráci so zahraničnými službami a na utajovaní aj najzákladnejších informácií o systéme pred verejnosťou a politikmi.
Keby CIA systém tajných väzníc pripustila, mohlo by to podľa amerického denníka znamenať pre americkú vládu právne komplikácie - predovšetkým na zahraničných súdoch - a riziko politického odsúdenia doma a v zahraničí.
Niektorí americkí spravodajskí predstavitelia systém obhajujú tým, že aby bola obrana krajiny úspešná, je potrebné, aby CIA mohla zadržiavať a vypočúvať podozrivých teroristov tak dlho, ako potrebuje a bez obmedzenia amerického právneho systému, napísal The Washington Post.
Vnútri CIA sa podľa novín zintenzívňuje debata o celom systéme, ktorý vyvoláva obavy o legálnosti, morálnosti a praktickosti držať i tvrdohlavých teroristov v takej izolácii a tajnosti.
(čtk, kos)