jších členov teroristickej siete Usámu bin Ládina, ktorých sa podarilo zajať.
Na Slovensku vraj takéto tajné väzenie nie je. "U nás nikoho CIA nezadržiava," vylúčil minister spravodlivosti Daniel Lipšic. "Nič o tom nevieme," tvrdí aj hovorca ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga. Nič o tom nevie ani SIS.
Rovnako reagujú aj v Českej republike, Maďarsku a Poľsku.
Český minister vnútra František Bublan však potvrdil, že americká vláda asi pred mesiacom žiadala Prahu o umiestnenie niektorých zadržiavaných zo základne Guantánamo, ale bez úspechu. Podľa neho Američanom zatiaľ nevyhoveli ani ďalšie oslovené krajiny, ktorých vraj bolo desať. Medzi väzňami však podľa neho neboli teroristi napojení na al-Káidu.
The Washington Post tvrdí, že systém tajných väzníc vytvorili ihneď po teroristických útokoch z 11. septembra 2001. S ôsmimi hostiteľskými krajinami potom CIA uzatvorila dohody v roku 2002 a začiatkom roka 2003. Okrem niekoľkých demokratických krajín vo východnej Európe by mali byť aj v Afganistane a Thajsku, ktoré to popiera.
The Washington Post nenapísal mená krajín z východnej Európy na želanie amerických predstaviteľov, ktorí sa obávajú prípadného útoku na tieto štáty a ich odhalenie by mohlo ohroziť aj boj s terorizmom.
Hostiteľské krajiny aj USA by mohli mať aj právne problémy. Nie je štandardné, aby nejaký štát držal svojich väzňov na území iného štátu. Navyše podozrivých teroristov Američania často zadržiavajú bez dôkazov. Medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv ich obviňujú, že porušujú medzinárodné konvencie.
Autor: kos, rp, čtk