papagáj, ktorý uhynul v britskej karanténe. Nové ohniská nákazy zaznamenali v Rusku a Rumunsku, v Thajsku potvrdili ďalší prípad prenosu vtáčej chrípky na človeka.
Výsledky testov z Grécka zverejnila v pondelok Európska komisia. Obidva boli negatívne, prítomnosť vírusu H5N1, ktorého prenos na človeka si v Ázii vyžiadal už viac ako 60 obetí, nepotvrdili. Po zaznamenaní H5N1 v Turecku a Rumunsku sa v polovici októbra predpokladalo, že vtáčia chrípka už preskočila aj do Grécka.
Nebezpečný vírus včera potvrdili v ďalšom ruskom regióne. O výskyte v dedine Šatrovo v Čeľabinskej oblasti informovalo ruské ministerstvo poľnohospodárstva, ktoré nariadilo likvidáciu tamojšieho chovu. Ide už o ôsmu oblasť v krajine, v ktorej potvrdili kmeň H5N1. Dva nové prípady hlásilo v pondelok aj Rumunsko. Ďalšou európskou krajinou, v ktorej sa prítomnosť vírusu potvrdila ešte v októbri, bolo Chorvátsko.
Silnejšie obavy z vtáčej chrípky už pociťujú aj na americkom kontinente. Kanadská vláda v pondelok oznámila, že pri testoch troch desiatok divých vtákov zistili vírus H5. Či ide o kmeň H5N1, ukážu až ďalšie analýzy. O americkej stratégii boja s prípadnou pandémiou prehovoril včera aj prezident George Bush.
Z Thajska hlásia nový prípad prenosu vtáčej chrípky na človeka. Zistili ho u 50-ročnej ženy, ktorá pomáhala manželovi čistiť farmu, kde predtým pre vtáčiu chrípku vybili všetku hydinu. Muža predbežne umiestnili do izolácie.
Experti z Hongkongu, kde sa v roku 1997 objavil prvý prípad prenosu vtáčej chrípky na človeka, upozorňujú na dôležitosť zamedzenia šírenia ochorenia medzi domácou hydinou, lebo práve od nej hrozí ľuďom najväčšie nebezpečenstvo. Riziko nákazy divými vtákmi je podľa nich zanedbateľné.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) včera upozornila, že možnosť šírenia vtáčej chrípky v Európe po skončení obdobia migrácie vtáctva sa síce zmenší, naďalej s ňou však treba počítať. Podľa Bernardusa Gantera z WHO pribudnú ďalšie prípady v Grécku a na Ukrajine, kam prilietajú vtáky z postihnutého Ruska a Chorvátska. (čtk, ma)