Potýčky s políciou, horiace autá. Scény, ktoré sa na parížskom predmestí Clichy-sous-Bois opakovali už päť nocí. FOTO - TASR/AFP |
Incidenty posledných dní či skôr nocí na parížskom predmestí Clichy-sous-Bois sú len ďalším prejavom problémov, na ktoré Francúzsko už roky márne hľadá recept. Násilnosti vznikajú v zanedbaných štvrtiach plných prisťahovalcov často pod malichernými zámienkami. Na takýchto miestach prevláda pocit vydedencov, ktorí si od spoločnosti sľubovali lepšie zabezpečenie.
V Clichy-sous-Bois zažili včera piatu noc nepokojov a hoci trochu ochabli, napätie z tejto štvrte nevyprchalo. Podľa polície išlo už len o menšie potýčky, pri ktorých gangy mladíkov opäť zapaľovali autá a dokonca aj policajnú garáž.
Násilie a vandalstvo ako v Clichy-sous-Bois nie je ojedinelé. V júni bolo dejiskom podobných incidentov parížske predmestie La Courneuve, príčinou bola smrť jedenásťročného chlapca, ktorého zabila zblúdilá guľka. Podľa ministerstva vnútra denne vo Francúzsku podpália 20 až 40 áut a od
začiatku roka bolo zámerne poškodených devätisíc policajných vozidiel.
Minister vnútra Nicolas Sarkozy hovorí, že problémy sa na niektorých predmestiach hromadia už tridsať rokov. Vysoká nezamestnanosť, problematická integrácia prisťahovalcov, preľudnené byty, drogy a zanedbávanie školskej dochádzky. Stačí málo a je tu výbuch. Potom, tak ako teraz v Clichy-sous-Bois, napadnú útočníci všetko, čo v ich očiach stelesňuje macošskú spoločnosť.
"Je mi jasné, že to nevyriešime za tri dni alebo za tri mesiace," hovorí Sarkozy. Muž, ktorý si urobil meno znížením zločinnosti v rokoch 2002 až 2004, keď svoju terajšiu funkciu zastával prvý raz, ako odpoveď ponúka predovšetkým zvýšenú represiu. To vyvoláva pochybnosti a odmietavé reakcie.
Podľa oponentov je Sarkozy "hasič - podpaľač" a narobí viac škody než osohu. Slová o "zberbe", ktorú treba vykoreniť, pochádzajú podľa opozície z arzenálu krajnej pravice, kde vraj chce Sarkozy získať body pred prezidentskými voľbami. Do volieb, v ktorých chce kandidovať, chýba jeden a pol roka.
Denník Le Monde upozorňuje, že už v roku 1992 vtedajší socialistickí ministri Paul Quiles a Bernard Tapie oznamovali, že v problémových štvrtiach posilnia policajné hliadky a budú tam posielať vojakov. S tým mali prísť aj niektoré sociálne opatrenia. Dnešná situácia je tiež dôsledkom neúspechu týchto krokov.
Francúzska Všeobecná spravodajská služba upozorňuje na rastúci vplyv radikálnych moslimských kazateľov na problematických sídliskách. Moslimovia tvoria vo Francúzsku väčšinu prisťahovalcov. Je ich päť miliónov a ich zameranie nemôže byť štátu ľahostajné už pre prípadnú spojitosť s terorizmom. Náboženský prvok sa prejavil aj v Clichy-sous-Bois, aj keď až v neskoršej fáze.
Autor: PAVEL ZAVADIL,Paríž, čtk