Reagoval tak na vyhlásenie SIS, že nepreverovala agrodotácie pre firmy, v ktorých pôsobili minister pôdohospodárstva Zsolt Simon z SMK a štátny tajomník Marián Radošovský z KDH.
Béla Bugár cez víkend v TV Markíza vyslovil podozrenie, či za kampaňou proti ministrovi Simonovi nestojí práve tajná služba, a že keby sa to potvrdilo, tak "buď padne vedenie SIS, alebo vláda".
SIS tvrdí, že podľa jej informácií v prípade Simona a Radošovského "nejde o podozrenie z trestnej činnosti", a preto ich nepreverovala. SIS dúfa, že týmto vyhlásením "upokojí nielen verejnosť, ale aj predsedu SMK Bélu Bugára".
Parlamentný výbor na kontrolu činnosti SIS sa problémom zatiaľ nebude zaoberať, lebo podľa predsedu výboru Viliama Soboňu z HZDS ide len o dohady a nie "vážnu informáciu".
Bugár vyhlásil, že budú preverovať svoje podozrenie voči SIS. "Máme na to určité možnosti, o ktorých nikomu hovoriť nebudem," povedal s tým, že na to nepotrebujú výbor. Na otázku, či má SMK nejaké zdroje priamo v SIS, Bugár podotkol: "To už je naša vnútorná vec, môžem povedať, najtajnejšia."
Šéf branno-bezpečnostného výboru Robert Kaliňák zo Smeru hovorí, že situácia musí "vyzrieť a za dva, tri týždne budeme vedieť viac".
(sp)
SMK bola v spore s SIS pre agrodotácie už vlani
Podozrenia o zneužívaní agrodotácií sa spomínajú aj vo výročných správach SIS. Vlani SMK žiadala, aby riaditeľ SIS Ladislav Pittner odvolal hovorcu Vladimíra Šimka, lebo pre TV Markíza hovoril o korupcii pri poskytovaní agrodotácií. Podľa SMK to viedlo k očierňovaniu ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona.
Prípadom sa zaoberala aj Generálna prokuratúra, podľa ktorej hovorca SIS neporušil zákon.
SIS predvčerom vyhlásila, že zneužívaniu agrodotácií sa venuje dlhodobo a že na základe jej informácií už boli obvinení z podvodu niektorí poberatelia dotácií.
O ministrovi Simonovi sa začalo hovoriť po odchode Ľudovíta Kaníka z vlády, ktorého rodinná firma sa uchádzala o peniaze z eurofondov. Vzápätí médiá otvorili aj dva roky starý Simonov prípad. (sp)