ou.
Poisťovňu už kontroluje ministerstvo zdravotníctva, po ňom by mal ísť na kontrolu Úrad pre verejné obstarávanie. Podnet dal bývalý riaditeľ poisťovne Eduard Kováč, ktorý je poistencom Všeobecnej.
Podľa vestníka pre obstarávanie v roku 2004 až do konca júna tohto roka bolo v poisťovni v súvislosti s informačným systémom 34 verejných súťaží, z toho 30 rokovacím konaním bez zverejnenia.
Kováč to považuje za škandál. "Keď som bol riaditeľom poisťovne, bol som škandalizovaný za to, že poisťovňa zadala priamo 200-miliónovú zákazku. Vysvetlenie, že sme boli v časovej tiesni, neobstálo. Teraz Všeobecná tou istou metódou zazmluvnila takmer dve miliardy, a nič sa nedeje." Podnet poslal aj na Najvyšší kontrolný úrad, aby preveril, ako poisťovňa hospodári s vyzbieraným poistným.
Právnik Transparency International Pavel Nechala povedal, že priame zadanie by sa malo používať výnimočne, keď nie je možné iné riešenie. "V niektorých krajinách sa vyžaduje predchádzajúci súhlas Úradu pre verejné obstarávanie na takúto metódu, ktorá vlastne súťažou ani nie je," povedal.
Hovorkyňa poisťovne Petra Kafúnová povedala, že Všeobecná sa pre rokovacie konanie bez zverejnenia rozhodla len v prípadoch, keď "tovar, práce alebo služby mohol z výhradných práv poskytnúť iba určitý dodávateľ", prípadne, ak by zmena dodávateľa spôsobila komplikácie.
Hovorkyňa dodáva, že do informačného systému poisťovňa investovala jednu miliardu a do júna 2005 z toho dôvodu usporiadala 12 verejných súťaží. Prečo sú údaje o počte obstarávaní, ktoré uvádza poisťovňa, iné ako údaje vo vestníku, ukáže sa až po kontrole Úradu pre verejné obstarávanie.
Hovorkyňa úradu Helena Fialová povedala, že obstarávanie poisťovne môže byť teoreticky v poriadku. Napríklad, ak na základe rámcovej zmluvy uzatvárala čiastkové zmluvy rokovacím konaním bez zverejnenia. Podľa Fialovej sa v niektorých prípadoch odvolávajú na "autorské práva" ako podmienku na neverejný výber dodávateľa.
Najvyšší kontrolný úrad podnet asi postúpi Úradu pre verejné obstarávanie. Jeho hovorca Peter Tábory to vysvetlil tým, že úrad nerobí kontroly na požiadanie. Odhaduje, že kontrola v tomto prípade bude trvať asi tri mesiace.
Komplexný informačný systém mal stáť pôvodne 760 miliónov korún. Túto sumu v rozpočte 2001/2002 odsúhlasila Národná rada. Systém mal byť hotový v roku 2003. (dro)