Úzke a kľukaté cesty okolo lyžiarskeho strediska Sestriere vzbudzujú rešpekt vodičov áut už v lete na suchu. Ako to bude v údolí Val Chisone vyzerať v olympijskej zime pri prehustenej doprave na zasneženom povrchu? FOTO SME - ONDREJ GAJDOŠ
Jedno obrovské stavenisko predstavuje dnes, presne 100 dní pred otvorením zimnej olympiády 2006, mesto Turín a okolie. Ľudia v centre tretieho najväčšieho talianskeho mesta hromžia na zúžené chodníky, šoféri áut vytrubujú v zapchatých uliciach, obyvateľom pokojných obcí v údoliach Val di Sosa a Val Chisone znepríjemňujú život kúdole prachu po stavbároch. V takýchto podmienkach musia ešte pretrpieť do 10. februára, keď na rekonštruovanom Stadio Olimpico otvoria XX. zimnú olympiádu, ktorá potrvá do 26. februára. Medzi 85 výpravami pocestujú športovci Slovenska do centra regiónu Piemont s cieľom vybojovať prvú medailu na ZOH v ére samostatnej republiky.
Rýchlokorčuliarsky ovál dokončia až v decembri
Organizátori dokončujú športoviská i ďalšie olympijské objekty na poslednú chvíľu a dušujú sa, že aj napriek výpadku takmer 40 miliónov eur v celkovom rozpočte 3,4 miliardy eur bude všetko pripravené. Tento mesiac odskúšajú v turnajovej generálke hokejovú halu Palasport Olimpico a v decembri budú testovať rýchlokorčuliarsku dráhu Oval Lingotto.
"Reakcie obyvateľov Turína na olympiádu sú rôzne. Prevládajú však optimisti, ktorí vedia, že športový sviatok pomôže rozvoju mesta a celej oblasti," povedala atašé slovenskej výpravy Mária Straková. "Niektorí Turínčania sa už tešia na súťaže, iní vravia, že počas olympiády sa radšej odsťahujú na vidiek a svoje byty dajú k dispozícii na ubytovanie turistov." Ak by sa stalo, že v zhone niektorý objekt stavbári nedokončia, podľa pani Strakovej sa k nemu vrátia po skončení ZOH. Taký je osud nového metra, ktoré prichádza do Turína s olympiádou a k prvej trase z mestečka Rivoli pod Alpami do mesta pribudnú neskoršie ďalšie.
"Pre hustú premávku bude počas hier cestovanie v meste pre domácich obyvateľov silno obmedzené, niektoré školy budú mať prázdniny," doplnila atašé našej výpravy. Podľa nej je rizikom blížiacej sa olympiády doprava a roztrúsené dediny športovcov v Bardonecchii aj Sestriere. Olympijská dedina v Turíne prinesie po skončení športového sviatku na trh 3000 bytov a zlepší situáciu s ubytovaním.
Aj slovenská výprava sa v dejisku ZOH rozdelí do všetkých troch olympijských dedín.
Slovensko vyšle asi 55 športovcov
Sto dní pred Hrami v Turíne splnilo limit pre účasť na podujatí 47 slovenských športovcov. Takmer polovicu z nich tvoria hokejisti, ktorí po kvalifikačných patáliách na predchádzajúcich ZOH už budú hrať priamo v hlavnom turnaji.
Kritériá Slovenského olympijského výboru a medzinárodných federácií splnilo aj sedem biatlonistov, päť bežcov na lyžiach, päť zjazdárov, päť sánkárov a po jednom zástupcovi má zatiaľ snoubording, skoky na lyžiach, krasokorčuľovanie. O nomináciu ešte bojujú bobisti, môže sa rozšíriť aj počet lyžiarov či biatlonistov. Celkove by slovenská výprava mohla mať okolo 55 športovcov. Konečnú nomináciu uzavrie SOV 26. januára.
Slovenskí športovci so splnenými kritériami na ZOH 2006
Biatlon (7): Mihoková, Murínová, Halinárová + 2 členky štafety, Hurajt, Marek Matiaško.
Krasokorčuľovanie (1): Macipura
Lyžovanie - beh (5): Bajčičák, Bátory, Malák, Holienčík, Procházková - skoky (1): Mesík - alpské disciplíny (5): Zuzulová, Maculová, Heimschild, Babušiak, Lubellan
Snoubording (1): Židek
Sánkovanie (4): Mick, Marx ml., Ninis, Sabolová
Hokej (23 hráčov zo širšej nominácie určí tréner Hossa v decembri)
V Turíne budú obe Kórey v jednej výprave
SOUL - Oba kórejské štáty by sa na februárovej zimnej olympiáde v Turíne prvý raz v histórii piatich kruhov mali predstaviť v spoločnej výprave. Dohodu o tom predstavitelia národných olympijských výborov Kórejskej republiky a Kórejskej ľudovodemokratickej republiky uzavreli v utorok počas Hier juhovýchodnej Ázie v Macau.
"Diskutovali sme o tom odvtedy, ako sme spoločne pochodovali na otvoreniach šiestich medzinárodných súťaží," cituje agentúra Reuters hovorcu juhokórejského výboru Sung-il Baeka, ktorý tvrdí, že "dozrel čas". Prvý spoločný tím od vypuknutia vojny v roku 1953 postavili oba štáty na svetovom stolnotenisovom šampionáte 1991.
Obe Kórey naraz nastúpili v otváracom ceremoniáli aj na olympijských hrách v Sydney 2000 a Aténach 2004, ale každá z krajín mala na Hrách svoju výpravu. Južná Kórea debutovala na londýnskej letnej olympiáde 1948, severná na zimnej v Innsbrucku 1964. Vtedy vďaka rýchlokorčuliarke Po Hwa Han získala KĽDR aj prvú medailu (striebornú na 3000 m), no Medzinárodný olympijský výbor jej oficiálny názov uznal až v r. 1968. Na posledných ZOH v Salt Lake City 2002 získala Kórejská republika po dve zlaté i strieborné medaily, kým výprava KĽDR vyšla naprázdno.
(mo, reuters)