V každom období nimi spôsobujú rozruch, i keď odlišnými metódami. Spisovateľ Peter Bilý je akiste všímavý a vypočítavý človek. Pri svojom písaní totiž rád využíva práve túto slabú stránku ľudstva.
Mohli sme si to všimnúť už v jeho predchádzajúcej básnickej tvorbe, no najmä v prvom románe Démon svätosti, na ktorý nadväzuje najnovšia novela Vzbura anjelov. Mladý prozaik ju účelne koncipoval tak, aby vyhovovala trendom širokého okruhu čitateľov. Výsledkom jeho tvorivej práce je však kvalitatívne nevyvážené dielo.
Na jednej strane vo svojom rozprávaní, najmä v úvahách ústredného hrdinu a narátora zároveň, markantne využíva svoje poetické nadanie, vystupuje ako zrelý literát s vycibrenými štylistickými prostriedkami a osobitými obraznými pomenovaniami. Na druhej strane sa však pokúša predostrieť svet hlavnej postavy prostým spôsobom, pričom neraz skĺzne ku klišé.
Jeho zručnosť sa jasnejšie prejavuje vo vykresľovaní vnútorných pocitov, v jeho filozofických úvahách a monológoch. Dej však miestami pokrivkáva, neraz mu chýba gradácia. I napriek týmto negatívam však v globále možno knihu Vzbura anjelov zhodnotiť ako príjemné čítanie.
Peter Bilý vo svojom rozprávaní pozýva čitateľa do ireálno-reálneho sveta kľúčovej postavy, ktorá svojím popisom, menom (Peter) aj prostredím, kde žije, akoby stelesňovala samotného spisovateľa. Námet teda buď čerpal zo svojho života, alebo sa aspoň snažil dielo štylizovať tak, aby čitateľ nadobudol dojem, že má tú česť sledovať autorovu obnaženú výpoveď. A práve tento fakt, podčiarknutý nenásytnou ľudskou zvedavosťou ukájajúcou sa reality show, vytvára z textu pútavejší a zaujímavejší slovesný výtvor, vyhovujúci nárokom súčasného spotrebiteľa.
Autor cez optiku protagonistu kritizuje cynický, plytký a nemravný svet, no zároveň si uvedomuje, že i on sám ho reprezentuje. "Aj zo mňa sa nakoniec stal pokrytec, ktorý si nechce robiť problémy a nepúšťa sa s druhými do konfliktov." Peter alebo Pedro, ako ho nazývali španielski kolegovia, s rozkošou využíva príťažlivý vzhľad na to, aby sa mohol priživovať pod niečou sukňou.
Samozrejme, nezabúda si pritom namýšľať, že svojím správaním len rebeluje voči zdegradovanej spoločnosti. V hlave má naprogramovanú prioritu sexuálneho ukájania a z toho vychádza aj primárna tematická línia.
Peter Bilý dokáže majstrovsky opísať intímne chvíle. Reálne vulgárne scény vykresľuje slovami zrelého poeta tak, že nevzbudzujú v čitateľovi pobúrenie. Ak by niekto jeho prózu označil za erotickú, nebol by ďaleko od pravdy. Je to kniha, ktorá provokuje a chce provokovať. Nároční čitatelia si na nej nezgustnú, avšak tí skromnejší sa určite pobavia.
Autor: MÁRIA LAMPERTOVÁ(Autorka je filologička)