Podľa šéfa vyšetrovacej komisie Paula Volckera správa odhaľuje rozmery svetovej korupcie a to, že jej medzinárodné spoločenstvo nevládze vzdorovať. Vina za to, že Saddám Husajn pripravil občanov Iraku o 1,8 miliardy dolárov totiž padá na všetkých členov OSN a hlavne na jej Bezpečnostnú radu.
Bezpečnostná rada určila podmienky programu, ktorý mal Iračanom uľahčiť život pod ekonomickými sankciami. Umožnila Saddámovi Husajnovi rozhodovať, komu bude predávať ropu a kto mu bude dodávať tovar - hlavne potraviny, lieky a základný spotrebný tovar. To otváralo veľký priestor na korupciu. Podieľať na nej sa mali aj slovenskí komunisti.
Komunistická strana Slovenska
Získavala ropu od Husajnovho režimu prostredníctvom ruskej firmy ACTEC, ktorá patrila k najväčším odberateľom irackej ropy.
ACTEC získala ropu pre komunistické strany Ruska, Slovenska a Bieloruska a zrejme ju pre tieto strany zároveň predávala. Ako si delili zisk, správa neuvádza.
Podľa dokumentov mali slovenskí komunisti získať 5,5 milióna barelov ropy v piatich transakciách. Tie mali prebehnúť cez ACTEC, ale aj nepriamo prostredníctvom SOMO (State oil marketing organisation - štátna spoločnosť, ktorá v Iraku obchod kontrolovala).
Vyšetrovatelia zistili, že dodávky ropy boli dve a iba cez ACTEC. Spolu to bolo 2,520 milióna barelov a za ich predaj mohla firma získať až 2,3 miliardy korún.
Komunisti mali ropu získať za podporu Husajnovmu režimu a dá sa predpokladať, že využili kontakty z čias komunizmu. Vtedajší socialistický blok s Irakom čulo obchodoval.
Petrimex supply limited
Slovenská firma podľa tabuľky zverejnenej vyšetrovateľmi urobila legálny obchod bez úplatkov za 30,5 milióna amerických dolárov, keď kúpila na dvakrát 2,8 milióna barelov ropy.
Unimpex
Firma podľa záznamov dodala do Iraku súčiastky do traktorov, zarobiť mala zhruba jeden milión dolárov, platba pre Husajna za umožnenie obchodu mala predstavovať 98-tisíc dolárov.
Firma sa k prípadu včera nevyjadrila. Na Slovensku je vyšetrovaná od roku 2002 v súvislosti s vývozom lisov na muníciu. Išlo o vojenský materiál, ktorý na ceste do Barmy zadržali slovenskí colníci. Firma podľa nich nemala licenciu z ministerstva hospodárstva.
"Ďalší postup závisí aj od právnej pomoci, o ktorú požiadala vyšetrovateľka prostredníctvom prokuratúry z Nemecka," povedala Jana Pôbišová z ministerstva vnútra.
Sigma Slovakia
Banskobystrická firma mala do Iraku vyviezť vodné čerpadlá, ktoré sa používajú aj v ropnom priemysle, za 147-tisíc dolárov, poplatok pre Husajna mal byť takmer 14-tisíc dolárov. Firma sa včera nevyjadrila, lebo riaditeľ je na služobnej ceste.
Poľnochem
Firma vyviezla do Iraku pesticídy asi za 200-tisíc dolárov, poplatok pre Husajna mal byť 18-tisíc dolárov. Firma o žiadnom poplatku nevie, obchod robili cez sprostredkovateľa vo Švajčiarsku a schválila ho Bezpečnostná rada OSN. (mož, mik)