Predvídať výsledok maďarských parlamentných volieb je pol roka pred ich konaním ťažké. Súperenie dvoch hlavných strán - Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a opozičného Fideszu - je veľmi vyrovnané. Prvý raz od leta 2003 jedna z agentúr na výskum verejnej mienky namerala vládnym socialistom vyššiu podporu než opozičnému Fideszu. Z údajov spoločnosti Tárki zverejnených vo štvrtok vyplýva, že socialistov by volilo 32 percent opýtaných a Fidesz len 29 percent.
Zo zatiaľ osamoteného výsledku nie je možné robiť ďalekosiahle závery, potvrdzuje však trend posledných mesiacov, keď socialisti získavajú a Fidesz voličov stráca. Ešte v lete pritom Fidesz podľa rôznych agentúr viedol aj o desať a viac percent.
Vo Fidesze vyvoláva tento vývoj miernu paniku. Ďalšia volebná porážka by mohla vážne
otriasť pozíciou expremiéra Viktora Orbána, ktorý je viac ako 10 rokov jej nespochybniteľným vodcom.
Doterajší úspech Fideszu do veľkej miery závisel od neschopnosti vlády zapríčinenej predovšetkým vnútornými spormi v MSZP. Tie vlani viedli k výmene premiéra. Tým sa stal pred tromi rokmi v politike prakticky neznámy Ferenc Gyurcsány. Ten pre krátkosť času do volieb tiež rezignoval na riešenie najvážnejších problémov, ale práve od Orbána sa naučil, ako túto nemohúcnosť pekne zabaliť a predstierať horúčkovitú aktivitu. S tým má u voličov úspech.
Problémom Fideszu je tiež zlučovanie malých krajne pravicových strán. Prebieha od leta a uberá mu hlasy. Na začiatku mesiaca najznámejší maďarský extrémista István Csurka a jeho Strana maďarskej spravodlivosti a života (MIÉP) vytvoril so stranou Jobbik volebnú koalíciu pod menom Tretia cesta, ktorá má reálnu šancu dostať sa do parlamentu.
Donedávna bol pritom vzťah oboch strán veľmi napätý. Väčšina politikov Jobbiku bola v minulosti v MIÉP-e a odišli odtiaľ. Kritizovali Csurkov autoritatívny štýl vedenia a prílišnú výrečnosť, napríklad, neskrývaný antisemitizmus, ktorý komplikoval prípadnú povolebnú spoluprácu s Fideszom. Csurka, naopak, predsedu Jobbiku nazval agentom izraelskej tajnej služby Mossad, čo je v jeho očiach asi najhoršia urážka.
Šanca dostať sa do parlamentu však spory urovnala a postavila Fidesz pred ťažkú voľbu. Už v roku 2002 v podobnej situácii neuspel. Na víťazstvo aj teraz potrebuje hlasy krajne pravicových aj stredových voličov. Ak bude používať radikálnu rétoriku, aby k sebe stiahol potenciálnych prívržencov Tretej cesty, odstraší stredových voličov. Ale platí to aj naopak. Umiernený tón, o ktorý sa Orbán už viac ako rok usiluje, odpudzuje radikálov.
PETER MORVAY