Značka AT&T prežila svoju firmu
Značka AT&T, stará 120 rokov, ktorej história sa viaže až k vynálezu telefónu, nezanikne. Americká spoločnosť SBC Communications Inc., ktorá ju prevzala za 16 miliárd dolárov, jej ponechá pôvodné meno a stane sa najväčšou telekomunikačnou firmou v USA. AT&T však v posledných rokoch trošku stratila lesk svojho mena, a práve preto SBC plánuje predstaviť nové logo a spustí silnú marketingovú kampaň. Manažéri pripomínajú, že ide o svetoznámu značku.
SBS, bývalá Southwestern Bell, sa týmto obchodom stane najväčším prevádzkovateľom tradičných pozemných liniek aj mobilných sietí. Ročné tržby spoločnosti sa odhadujú na 90 miliárd dolárov. SBS počíta taktiež s tým, že jej spojenie s AT&T prinesie taktiež úspory a zvýšenie tržieb. Spoločnosť plánuje zredukovať stavy svojich zamestnancov až o 13-tisíc.
Francúzky liek proti chrípke obíde USA
Dodávky lieku Tamiflu, ktorý je určený proti vtáčej chrípke, nasmeruje farmaceutická spoločnosť Roche prioritne vládam štátov. Takto vysvetlila švajčiarska spoločnosť dočasné zastavenie dodávky antivirotického lieku na trhy Spojených štátov. Roche chce zaistiť dostatok prípravkov pred možným vypuknutím vtáčej chrípky. Hovorca Roche Alexander Klauser dodal, že rozhodnutie nebude mať dosah na dodávky Tamiflu pre americkú vládu. Liek Tamiflu vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia za najúčinnejší preparát v boji proti vírusu H5N1, ktorý spôsobuje vtáčiu chrípku.
Firma prijala rovnaké opatrenia aj v Kanade, kde si ľudia hromadne kupovali prípravok pre obavu z vtáčej chrípky. Zákazky do švajčiarskej firmy už zaslali vlády 40 krajín a medzinárodná komunita vyvíja na Roche tlak, aby udelila licenciu na výrobu ďalším spoločnostiam. Manažment už dávnejšie oznámil, že v prípade vypuknutia pandémie pôjde patent bokom.
General Motors vyšetrujú
Automobilka General Motors sa nachádza v najväčšej kríze od roku 1992. Americká Komisia pre cenné papiere a federálna veľká porota žiada od spoločnosti odpovede na otázky účtovania zamestnaneckých výhod a odvodov do penzijných fondov. Úrady chcú zistiť, či spoločnosť nepoužíva špeciálne poistné produkty na zlepšenie výsledkov hospodárenia.
Firmu, ktorá stále stráca podiel na automobilovom trhu, drží nad vodou hlavne jej úverová súčasť General Motors Acceptance Corp, ale tentoraz sa vyšetrovanie týka aj jej.
Problémy firmy ovplyvnili dokonca aj dolár, pretože sa objavili špekulácie o možnosti vyhlásenia bankrotu. Podnik však podobné úvahy odmieta. Špekuláciám o vyhlásení bankrotu neveria ani obchodníci v Európe. General Motors má totiž v hotovosti asi 19,2 miliardy dolárov a ďalších približne 23 miliárd leží na účtoch úverovej súčasti General Motors Acceptace Corp a aj keby chcela, s takýmito vysokými hodnotovými zdrojmi jej požiadavku o bankrot žiadny súd neschváli.
Ericsson má veľkú zákazku na Slovensku
Sieť mobilných telefónov tretej generácie postaví na Slovensku Ericsson. Práve tento najväčší svetový výrobca telekomunikačných zariadení a systémov pre bezdrôtové telekomunikačné siete dostal na Slovensku zákazku a podpísal zmluvu s T-Mobile. Švédsky Ericsson uviedol, že na Slovensku urobí modernizáciu siete GSM, ktorú na Slovensku T-Mobile používa. V prvej polovici budúceho roku by sa mali spustiť nové služby, ktoré budú využívať moderný formát 3G/WCDMA.
Ericsson v treťom štvrťroku dosiahol hrubý zisk osem miliárd švédskych korún (32,8 miliardy slovenských korún), čo je medziročný nárast o 25 percent. V tomto i budúcom roku počíta podnik s ďalším rastom.
čtk, reuters, as