Na schvaľovanie zákonov prišiel dozrieť minister financií Ivan Mikloš. Poslanci okrem iného odsúhlasili zvyšovanie paušálnych výdavkov pre živnostníkov. FOTO - SITA
RATISLAVA - Drobní podnikatelia, ktorí nechcú viesť účtovníctvo a výdavky si preto v daňovom priznaní vypočítavajú ako dané percento zo sumy príjmov, pocítia v budúcom roku zníženie daní aj odvodov. Ročne tak ušetria rádovo desaťtisíce korún. Postará sa o to zvýšenie paušálnych výdavkov z doterajších 25 na 40 percent príjmov. Spolu so znížením daní to živnostníkom, umelcom a ďalším samoživiteľom zníži aj odvodové zaťaženie, pretože spolu s daňovým základom sa zníži aj vymeriavací základ na výpočet platieb do zdravotnej a Sociálnej poisťovne.
Žiadnej úľavy sa nedočkajú tzv. remeselní živnostníci, ktorým však zostane zvýhodnená 60-percentná miera paušálnych výdavkov. Rozhodol o tom včera parlament, ktorý príslušnú zmenu zákona o dani z príjmu posunul na podpis prezidentovi. Zvýšené paušálne výdavky sa budú vzťahovať už na budúci rok, to znamená, že podnikatelia ich uvedú pri podávaní daňového priznania v marci 2007. Už počas roka 2006 im to však ovplyvní výšku daňových preddavkov.
Bonus na deti
Poslanci schválili aj nový daňový bonus na deti. Doteraz si mohol jeden z rodičov znížiť daň o 450 korún mesačne. Po Novom roku sa mu čistý príjem zvýši až o 540 korún za každého potomka. Táto suma sa potom bude každoročne zvyšovať rovnakou mierou ako výška životného minima. So životným minimom sa už dnes automaticky zvyšuje odpočítateľná položka, ktorá každému občanovi znižuje základ na výpočet dane. Na tento rok je to o 87 936 korún.
Výmenou za zvýšený daňový bonus na deti má byť zrušenie tzv. odvodového bonusu, keď si rodič mohol za každé dieťa znížiť odvod do Sociálnej poisťovne o pol percentuálneho bodu. Tento systém však bol výhodnejší pre bohatších, pretože pol percenta pre nich predstavovalo vyššiu sumu ako pre slabšie zarábajúcich. Navyše, bol administratívne náročný.
Odpočítateľná položka
Parlament sa nezaoberal zrušením spomínanej odpočítateľnej položky na daňovníka, ktoré avizoval minister financií Ivan Mikloš. Odpočítateľnú položku mal nahradiť zodpovedajúci daňový bonus, podobný ako je dnešný bonus na deti. Bonus mal byť nastavený tak, aby pracujúci nepocítili žiadnu zmenu v čistých príjmoch. Výnimkou mali byť najslabšie zarábajúci, ktorí dnes platia nulovú daň. V ich prípade by daň išla do mínusu, to znamená, že štát by im k čistej mzde ešte doplatil. "Tento pozmeňovací návrh zatiaľ nebol predložený, ale nevzdávame sa tejto myšlienky. Myslíme si však, že ide o pomerne zložitý zásah do daňového systému, ktorý si vyžaduje zodpovednejšiu prípravu," vysvetlila Zuzana Bruteničová z tlačového odboru rezortu financií. Príslušnú novelu rezort pripraví neskôr, určite sa to však podľa nej nestihne do konca roka.
Zmeny daňového systému
* Zvýšenie paušálnych výdavkov pre drobných podnikateľov z 25 na 40 percent.
* Zvýšenie daňového bonusu na deti o 90 korún mesačne.
* Zrušenie odvodového bonusu na deti.
* Nahradenie nezdaniteľného minima daňovým bonusom sa zatiaľ odkladá.