Odrodu jabĺk Melodie oberieme včas. FOTO - AUTOR |
y medzi dňom a nocou väčšie a vyskytujú sa ranné rosy, plody sa vyfarbujú výraznejšie, ich chuťové vlastnosti sa zlepšujú, hmotnosť a cukornatosť ovocia sa zvyšujú. So zberom úrody by sme sa preto nemali ponáhľať. Výnimkou sú len odrody so sklonom k opadu (Melodie, Rosana, Mac Intosh Red, Boskopské), ktoré musíme obrať včas.
Fuksiám zmiernime zálievku. Odoberieme čiastočne vyzreté rezky, ktoré dáme zakoreniť. Do jari ich udržiavame na svetlom mieste, ale prezimovať môžu aj v starších priestoroch. Čím je miesto tmavšie, tým menej rastlinu zalievame. Vo vlhkých pivniciach sa osvedčilo polievanie betónovej podlahy okolo kvetiny, čo nahrádza priamu zálievku. Substrát však nesmie úplne vyschnúť. Dbáme tiež o hygienu, pretože zvyšky opadaných listov podporujú rast plesní.
V polovici mesiaca zberáme čierny koreň. Listy odstránime tak, že ich opatrne otočíme. Korene uložíme v pivnici do vlhkého piesku, a to vo zvislej polohe. Korene ponechané na záhone vydržia síce do jari, ale zo zamrznutej zeme sa ťažko vyberajú. Aj korene paštrnáka znášajú väčšie mrazy, preto zberáme len časť úrody. Záhon však prikryjeme čečinou. V tomto období vyberáme i korene čakanky na rýchlenie pukov (korene nesmieme poškodiť). Vňať zrežeme 1 až 2 centimetre nad vrcholom koreňa a uložíme ju do chladnej miestnosti (bez mrazov).
Sadeniciam špargle skrátime jednoročné výhonky tesne nad zemou. Nesmieme však poškodiť vrcholčeky. Do brázdy potom pridáme 6- až
8 centimetrov vysokú vrstvu kompostu. Viacročným sadeniciam odhrnieme zeminu aspoň na dva centimetre pod povrch pôdy. Odrežeme žltú vňať, ktorú kompostujeme a na sadenice nasypeme aspoň 5 centimetrovú vrstvu kompostu. Vhodné je porast nastlať čečinou.
V tomto období môžeme vysádzať ríbezle a egreše, pretože na jar skoro pučia. Kry vysádzame tak hlboko, aby boli najspodnejšie puky zakryté zemou, teda 10 až 15 centimetrov pod miestom rozkonárenia. Môžeme začať s výsadbou aj ďalších ovocných druhov, s výnimkou mandlí, broskýň a marhúľ. (pav)