FOTO |
J. N., Bratislava
Váš bršlen napadla štítnička bršlenová (Unaspis euonymi). Jej hostiteľmi sú rôzne druhy bršlenov, ale najčastejšie a najciteľnejšie poškodzuje bršlen japonský (Euonymus japonicus). Škodí cicaním rastlinných štiav na listoch i na kôre výhonkov a starších konárov. Veľmi poškodené listy predčasne opadávajú, rastliny zaostávajú v raste a postupne odumierajú. Škodca prezimuje v štádiu lariev alebo dospelcov.
Napadnuté vždyzelené bršleny by ste mali na jar po vypučaní dvakrát ošetriť, pričom na prvý postrek použite organofosfáty (Basudin 600 EW alebo Sumithion Super), na druhý postrek o 10 dní neskôr Applaud 25 WP zo skupiny inhibítorov tvorby chitínu.
Pri umývaní zemiakov som si všimla, že na povrchu niektorých hľúz sú útvary akoby prilepené k šupke. Môžu sa takéto hľuzy jesť?
M. K., Levoča
Vaše zemiaky sú postihnuté vločkovitosťou, ktorú spôsobuje huba Rhizoctonia solani. Na pokožke hľúz sa prejavuje v podobe hnedočiernych plochých zhlukov pripomínajúcich kúsky zeminy. Samotná vločkovitosť na konzumných zemiakoch nie je nebezpečná, pretože sa nachádza väčšinou len na povrchu hľúz. Ak však takéto hľuzy použijeme na sadenie, huba prerastá na klíčky a bazálnu časť stoniek, pričom vyvoláva ich hnednutie a predčasné odumieranie rastlín. Hľuzy postihnuté vločkovitosťou však môžete bez obáv konzumovať.
FOTO - AUTOR
FOTO |
Autor: Ing. JURAJ MATLÁK