Úrodnosť ovocných drevín závisí aj od spôsobu ich presádzania. ILUSTRAČNÉ FOTO - (JAP) |
Po výsadbe sa najlepšie ujímajú ročné až dvojročné výpestky. Niekedy je však potrebné premiestniť na nové stanovište aj staršie ovocné či okrasné dreviny. Prípustný vek, dokedy sú ešte vhodné na presadenie, ovplyvňuje botanický druh, podpník, celkový fyziologický stav a regeneračná schopnosť dreviny, ktorá súvisí aj s technológiou presádzania. Zásadne nepresádzame dreviny prestarnuté, choré ani so slabou vitalitou.
Jablone možno po úpravách presádzať do 8. až 15. roku; hrušky na hruškovom podpníku do 7. roku, na podpníku z dule až do 10. roku; slivkoviny do 7. až 8. roku. Červené kôstkoviny s tradičným semenným podpníkom z čerešne-vtáčnice sa dajú presadiť do 8. roku, s podpníkom mahalebka a s vegetatívne slaborastúcim podpníkom z čerešne do 10. roku. Marhule s podpníkom marhuľový semenáč možno presadiť do 3. roku, s podpníkom slivka alebo myrobalán do 6. až 7. roku. Drevité bobuľoviny (aj stromčekové) presádzame do 8. roku, pričom po rozdelení kríka sa môžu rozmnožovať. Broskyne s podpníkom broskyňa alebo broskyňomandľa môžeme presadiť iba do 2. až 3. roku, s podpníkom slivka (Saint Julien A, M Damas C) až do 5. roku.
Pre priaznivé ujímanie starších a väčších stromov sa osvedčuje predpríprava, ktorá sa realizuje už rok pred presadením. V predjarí strom hlboko zmladíme a rezné rany zatrieme. Vo vzdialenosti 0,3 až 0,6 metra od kmeňa urobíme na šírku rýľa kruhový výkop hlboký 0,3 až 0,6 metra. Dbáme na to, aby sme korene veľmi nepoškodili. Vo výkope potom hladko prerežeme alebo prepílime tretinu až polovicu koreňov, čiastočne ich zasypeme úrodnou pôdou, výdatne zalejeme a až po vsiaknutí vody zasýpanie ukončíme. Korene počas vegetácie vytvoria v miestach prerušenia nové vitálne korienky, ktoré po presadení a úprave koruny povýsadbovým rezom zvyšujú predpoklad priaznivého vývoja presadeného stromu.
Mladšie a menšie dreviny presádzame priamo a bez predprípravy. Koruny hlboko zmladíme rezom "na prevod", teda konáre zrežeme nad nižším bočným konárom alebo výhonkom rastúcim z koruny. Takto zmladíme konáre všetkých stupňov. Ak ide o korunu so stredníkom, vrchol stredníka musí aj po úpravách rezom prevyšovať ostatné konáre aspoň o 0,15 metra. Rezné rany treba ihneď zatrieť, najlepšie stromovým balzamom.
Ak dreviny presádzame v jeseni, zvlášť na kôstkovinách nechávame pri reze 60- až 100-milimetrový čapík, ktorý vyrežeme až na jar. Kríkové bobuľoviny pripravíme odrezaním starých konárov tesne pri povrchu pôdy, pričom ponechávame len ročné hrubšie výhonky.
Dreviny vykopeme s väčším koreňovým balom, aby sa zachovalo čo najviac nepoškodených koreňov. Výsadbová jama na novom stanovišti musí byť v porovnaní s objemom koreňového balu úmerne väčšia. Jamu pred vysádzaním zavlažíme. Dreviny sadíme do takej hĺbky, aká bola na pôvodnom stanovišti. Priestor okolo koreňového balu zasypeme úrodnou pôdou, ktorú prihnojíme len kompostom. Zeminu dôkladne zalejeme a po vsiaknutí vody zahŕňanie ukončíme. Stromy s väčšími korunami upevníme tromi lanami. Počas vegetácie ich podľa potreby zalievame, vykonávame ochranu a tvarujeme koruny.
Autor: Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.