Baza čierna poskytuje cenné ovocie

Bazu čiernu (Sambucus nigra) mnoho ľudí považuje za nežiaducu burinovú drevinu. Je to úžitkovo-okrasný ker alebo strom, ktorý rastie aj v nenáročných podmienkach. Vyznačuje sa zvýšenou odolnosťou voči zimným mrazom a nepoškodia ju ani jarné mrazíky, ...

Baza nastupuje do rodivosti od tretieho roka po vysadení. FOTO - (IT)


Bazu čiernu (Sambucus nigra) mnoho ľudí považuje za nežiaducu burinovú drevinu. Je to úžitkovo-okrasný ker alebo strom, ktorý rastie aj v nenáročných podmienkach. Vyznačuje sa zvýšenou odolnosťou voči zimným mrazom a nepoškodia ju ani jarné mrazíky, nakoľko kvitne v júni až júli. Čím viac sa orezáva, tým viac odnožuje. Plody bazy sú bohaté na vitamíny.

Táto svetlomilná rastlina si vyžaduje piesočnato-hlinité, vlhšie pôdy. Odrody bazy čiernej sú samoopelivé, avšak opelenie inou odrodou zvyšuje úrodu. Obojpohlavné kvety vytvárajú veľké množstvo peľu, preto ich vyhľadáva hmyz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Baza sa pestuje ako pravokorenný ker alebo nízkokmeň. Rastliny vysádzame v spone 6 x 4 metrov, najlepšie na jeseň do dobre pripravenej pôdy. Po vysadení korunku upravíme rezom na 2 až 3 púčiky. V budúcom roku ponecháme 5 až 7 vzpriamených výhonkov ako základ koruny. V neskorších rokoch zabezpečíme dostatok rodivého dreva udržiavacím rezom, korunku presvetľujeme. Zmladzovací rez robíme v šiestom roku. Baza nastupuje do rodivosti od tretieho roka po vysadení. V priemere sa dožíva 20 i viac rokov.

Plody dozrievajú od začiatku do druhej polovice augusta. Majú vysoký obsah glykozidov, slizovitých látok, cholínu a vitamínu C. Využívajú sa v konzervárenskom priemysle, vo farmácii aj v kuchyni. Šťavy sú vynikajúcim prirodzeným farbivom pri výrobe nápojov. Väčšie množstvo plodov v čerstvom stave sa však neodporúča konzumovať. Môžu totiž vyvolať zažívacie problémy, zvlášť ak nie sú dostatočne zrelé. Šťava z plodov sa používa pri chorobách trojklaného a sedacieho nervu. Z tejto nenáročnej dreviny sa využívajú aj kvety. Kvet obsahuje glykozid sambunigrín, triesloviny, živicu, kyseliny a iné látky. Droga má potopudný a močopudný účinok.

SkryťVypnúť reklamu

Baza patrí k naším najlepším liečivým rastlinám. Čaj z bazy čiernej sa odporúča piť pri chorobách z prechladnutia, pri vodnatieľke a ochoreniach dýchacích ciest. Pripravujú sa z nej aj chutné a osviežujúce limonády či ovocný ocot. Mladé a čerstvé kvetenstvo sa v kuchyni smaží v cestičku ako rezne. Tomuto jedlu sa hovorí kosmatica.

RNDr. JÁN PAVLOVKIN, PhD.

Sušená baza: Bazu natrháme v celých chumáčoch, zavesíme ju mimo dosahu slnka a necháme zaschnúť. Potom kvetenstvo otrháme a v otvorenej rúre pri miernom teple (približne 50 stupňov) sušíme. Dobre usušenú bazu ukladáme do pláteného alebo papierového vrecka. Používame ju na prípravu čaju. Na šálku čaju potrebujeme lyžičku bazy, ktorú necháme lúhovať asi desať minút.

Šťava: Dobre dozretú bazu oberieme, rozvaríme a prelisujeme. Získanú šťavu uvedieme do varu (vodu nepridávame). Na liter šťavy pridáme 300 gramov cukru a kávovú lyžičku kyseliny citrónovej. Šťavu plníme do fliaš a sterilizujeme pri teplote 80 stupňov počas 20 minút. (kin)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 731
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 538
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 735
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 540
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 531
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 444
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 053
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 206
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu