Kusý pripúšťa, že protest policajtov je čosi nové a že politická hranica je v tomto prípade veľmi krehká, aj preto, lebo "každé vystúpenie odborárov je vždy politikum". Odborári však majú právo protestovať, lebo to je podľa Kusého "funkcia odborov", aj policajných.
Nevôľu vládnej moci pocítili odborári za týždeň dvakrát. V prešovskej nemocnici kontrolovali zdravotníkov, ktorí chceli ísť na míting s ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom a premiérom Mikulášom Dzurindom, teraz pocítil nevôľu ministra vnútra šéf policajných odborov.
Sociologička Zuzana Kusá si myslí, že členovia vlády síce dokážu počúvať kritiku, ale "pracujú s veľmi zúženou elitárskou predstavou o tom, akú formu má mať". Nad protestmi, demonštráciami či hladovkami totiž "ohŕňajú nos ako nad porušením diplomatického protokolu".
Demonštrujúci policajti držali transparent s textom, že ak policajta nezaplatí štát, rada to urobí mafia. Podľa Litvu je to "heslo, ktoré zodpovedá životnej realite", lebo ak policajti nie sú slušne zaplatení, tak sa "vytvára priestor pre tie druhé zložky a slabšie povahy odchádzajú".
Podľa Kusej toto heslo otriaslo tými, čo si ešte zachovali vieru, že žijeme v štáte, kde vládne právo. "Chce sa mi veriť, že je to nešikovné heslo a že pre ľudí v polícii je cťou obhajovať záujem verejnosti, aj keď sú za to málo zaplatení," povedala Kusá. (sp)