V prípade cirkevného pohrebu sa musí pozostalý obrátiť na miestny farský úrad a dohodnúť sa s kňazom na obrade, prípadne organistovi. Oznámenie o úmrtí zaznamenajú do vlastnej matriky. FOTO -ČTK
Na Slovensku nemôžu pozostalí zorganizovať pohreb sami, podľa zákona to musí urobiť pohrebná služba. Jednou z podmienok je, že mŕtvy musí byť prevezený autom s chladiacim zariadením. Neexistuje ani obchod s truhlami, kde by si pozostalí mohli vybrať - musia si vybrať z toho, čo ponúka pohrebná služba.
Hrobové miesto si predplatiť možno, ale vlastný pohreb nie.
Ako vybavovať pohreb
Spôsob vybavovania pohrebu závisí od toho, či človek umrie v nemocnici, alebo doma. Ak zomrie doma, treba zavolať obhliadajúce lekára - na bežnom čísle prvej pomoci. Na základe obhliadky lekár vystaví potvrdenie. V prípade, že nariadi pitvu, sám zavolá pohrebnú službu, ktorá zosnulého odvezie na patológiu.
Ak pitvu nenariadi, pozostalí si pohrebnú službu hľadajú sami. Pozostalý na druhý deň prinesie do pohrebnej služby, ktorá odviezla mŕtveho, potvrdenie od lekára a občiansky preukaz. Tá potom vystaví zmluvu na samotné pochovanie. Vhodné je priniesť aj šaty zosnulého, v ktorých má byť pochovaný.
Profesionálna pohrebná služba by mala celú organizáciu pohrebu a vybavovanie formalít s ním spojených zabezpečiť sama. Pozostalý by mal prísť asi pol hodiny pred pohrebom na cintorín alebo do krematória a povedať, či zosnulého treba vystaviť, či by mala byť špeciálna rozlúčka a podobne. V prípade cirkevného pohrebu sa musí pozostalý obrátiť na miestny farský úrad a dohodnúť sa s kňazom na obrade, prípadne organistovi. Oznámenie o úmrtí zaznamenajú do vlastnej matriky.
Pohreb v zahraničí
Ak sa zosnulý preváža do zahraničia, musí mať cestovný pas pre mŕtveho, ktorý vydáva zastupiteľský úrad krajiny, do ktorej sa preváža. Pri preprave autom musí byť pas vydaný pre každý štát, cez ktorý bude prechádzať.
Transport vybavuje pohrebný ústav alebo pozostalý. Vybavovanie trvá niekoľko dní.
Popol
Zosnulého musí pochovať len pohrebný ústav, ale ak ho spopolnia, zákon nevymedzuje, kde a ako sa má urna pochovať. Stará právna úprava hovorila, že sa musí uložiť v urnovom háji alebo rozptýliť popol na rozptylovej lúke či na sypovej lúke zmiešať so zemou. V súčasnosti správa krematória vyžaduje od každého doklad, že má zaplatené hrobové miesto a urnu uloží na toto miesto.
Ak si to zosnulý želal, môžu pozostalí jeho popol rozptýliť aj nad morom, alebo na iných miestach.
Popol v urne je vysoko sterilný a zdravotne neškodný, takže ju môžete mať aj doma.