Bush neprežíva dobré obdobie. V Iraku pribúdajú mŕtvi americkí vojaci a zráža ho aj to, čo invázii predchádzalo. FOTO - REUTERS |
Dnes sa rozhodne. Bielemu domu ide o prestíž prezidenta Georgea Busha. Kauza tajnej agentky Valerie Plameovej vracia Ameriku do obdobia pred útokom na Irak. Plamegate spochybňuje argumenty, ktoré Bushovu Ameriku do Iraku priviedli.
Špeciálny prokurátor Patrick Fitzgerald vyšetruje prípad vyzradenia tajnej agentky CIA Plameovej 22 mesiacov. Jej identitu pravdepodobne vyzradili ľudia z Bieleho domu. A nie hocikto. Prokurátor vyšetruje hlavného politického poradcu prezidenta Karla Rovea a Lewisa Libbyho, šéfa kancelárie viceprezidenta Dicka Cheneyho. Práve oni mali novinárom povedať, že Plameová je agentkou.
Mala to byť pomsta. Plameovej muž Joseph Wilson totiž spochybnil Bushove argumenty útoku na Saddáma. Bývalý americký diplomat Wilson ešte pred vojnou na žiadosť CIA skúmal prepojenie irackého prezidenta Saddáma Husajna na al-Káidu. Bol v Nigeri, kde mal Saddám kupovať od teroristov urán na výrobu jadrovej zbrane. Wilson nič také nezistil.
Tesne pred vojnou sa nigerská stopa v argumentoch Bieleho domu objavila. Pobúrený Wilson napísal do New York Times svoju verziu. O osem dní neskôr sa objavila správa, že Wilsonova manželka je tajnou agentkou CIA. Jeho prepojenie na agentúru malo spochybniť jeho dôveryhodnosť. Dnes je už takmer isté, že informácie pochádzali z Bieleho domu. Nie je jasné, kto ich pustil a či bol porušený zákon.
Vyzradenie identity tajného agenta je protizákonné. Niektorí právnici ale tvrdia, že len vtedy, ak je agent na misii v zahraničí a odhalenie môže ohroziť jeho život. Plameová bola v Amerike.
Denník The New York Times tento týždeň napísal, že Lewis Libby, ktorý je považovaný za strojcu akcie, sa o agentke dozvedel od viceprezidenta Dicka Cheneyho. To by znamenalo, že medzi obvinenými sa môže ocitnúť aj on.
Prokurátor Fitzgerald sa v stredu stretol s veľkou porotou, ktorá rozhodne, či Libbyho, Rovea, alebo, nebodaj, aj Cheneyho obviní. Porota má čas iba dodnes. Vyprší jej čas na vyšetrovanie.
Fitzgerald ešte môže požiadať o predĺženie času na vyšetrovanie. Napríklad pre nové skutočnosti v súvislosti s viceprezidentom. Môže zložiť novú veľkú porotu, ktorá začne vyšetrovať od začiatku. Alebo zložiť zbrane a bez obvinení prípad vzdať.
Demokrati opakujú, že nejde ani tak o Rovea či Libbyho, ale o to, že Bush pred vojnou v Iraku vedome klamal. Plamegate je najmä o tom, že Biely dom nebral do úvahy protiargumenty. V horšom prípade ich zamlčoval a prekrúcal.
Bushova popularita teraz klesla pod 40 percent, americká armáda v Iraku stratila už dvetisíc vojakov a republikáni sa topia vo vlastných politických sporoch po hurikánoch.
New York Times včera napísal, že ak Bush na začiatku prezidentovania ukazoval známym Oválnu pracovňu ako miesto, kde pošpinil prezidentský úrad Bill Clinton, teraz by ich mal sprevádzať po kanceláriách viceprezidenta Dicka Cheneyho a mal by ich zobrať aj do Pentagonu Donalda Rumsfelda. Tam totiž došlo k pošpineniu prezidentského úradu pred Irakom.
FOTO |
Autor: New York