Brit Max Kandhola sa v rámci Mesiaca fotografie predstaví v bratislavskej T Gallery. Na fotografii jeden zo záberov z cyklu O umieraní. |
Začiatok novembra sa už tradične spája s vernisážovým maratónom, ktorým Bratislava ožije v rámci festivalu Mesiac fotografie. Túto stredu sa v hlavnom meste začnú otvárať prvé z 37 výstav domácich aj zahraničných fotografov svetových mien, ale i menej známych, no zaujímavých a progresívnych mladých fotografov.
Jubilejný pätnásty ročník je opäť spojený aj s krstmi kníh, konferenciami, tvorivými dielňami, ale aj aukciou. "Pätnásť rokov možno nie je pridlhý čas, ale príprava a realizácia fotografického festivalu sa za tento čas výrazne zmenila," hovorí riaditeľ festivalu Václav Macek. "Jediné, čo je rovnaké, je presvedčenie, že fotografia je mimoriadne bohatým, vždy prekvapujúcim moderným médiom, že je to umelecký druh, ktorý sa môže prihovárať rovnako dobre intelektuálom, ako ľuďom, čo do galérie zavítajú raz do roka."
Tento rok sa organizátorom podarilo pritiahnuť také esá, ako sú rakúsky fotograf Erich Lessing, Španiel Manuel Sonseca Vega či Nemec Erik Niedling. Každý z nich má svojský pohľad na svet - formou reportážnej fotografie z oblastí postihnutých prírodnými katastrofami, vojnami, alebo cez metaforické obrazy či sondy do chápania súčasného sveta.
Výstava Litovca Alexandra Macijauskasa, považovaného za jedného z najkontroverznejších autorov v čase svojich fotografických začiatkov, je prierezom jeho dlhoročnou reportážnou fotografiou z rokov 1965 - 1986. Američan James Nachtewey prináša fotografie z vojen od Grozného po Ramalláh a Čečensko, ale aj z utečeneckých táborov v Somálsku alebo v Gome v bývalom Zaire. Určite neprehliadnuteľnou bude výstava britského fotografa Maxa Kandholu tematizujúca smrť.
Festival má koncepciu založenú nielen na veľkých menách zo Západu, ale aj na mladých fotografoch zo strednej a východnej Európy. Zaujímavý je český fotograf Jiří Křenek, držiteľ mnohých ocenení, ktorý zachytáva svet súčasného konzumu a života dnešného človeka. Popri zahraničných fotografoch uvidia diváci v Bratislave samostatné výstavy slovenských autorov Tibora Huszára, Miloty Havránkovej či Mira Švolíka.
V rámci festivalu sa predstavia domáci fotografi publiku v zahraničí. Maliar Miloš Boďa vystavuje svoje fotografické zátišia vo viedenskej Galerii Art Point. Pod názvom Krajina, portrét a telo v slovenskej fotografii sa predstavi Dorota Sadovská, Martin Kollár a Pavel Pecha na Kanárskych ostrovoch.
Tento rok sa spája aj s otvorením novovzniknutého Stredoeurópskeho domu fotografie, oslavou desiateho jubilea špecializovaného časopisu Imago a presahom fotografie do hudby. V stredu 2. novembra sa v bratislavskom klube Babylon uskutoční interpretácia vizuálneho fotografického zážitku z diel fotografov slovenskými hudobníkmi. Maďarskí fotografi budú inšpirovať Martina Burlasa, tvorba Andrzeja Batora z Poľska Andreja Šebana, fotografie českých autorov Maroša Hečka a Marcela Buntaja.
FOTO |
Fotografie Jiřího Křenka sú dokumentom o českej konzumnej spoločnosti. V Dome umenia sú prístupné od 5. novembra. FOTO - MF |