Minister spravodlivosti Daniel Lipšic navrhoval, aby ustanovenie, že porušenie dôvernosti ústneho a iného prejavu osobnej povahy nebolo trestné.
Odporúčal využívať radšej žalobu na ochranu osobnosti v občianskom konaní. Lipšic hovorí, že spomenutý paragraf Trestného zákona bráni investigatívnej žurnalistike a je zneužiteľný. Podľa neho by mohla byť postihnutá aj žena, ktorá nedávno skrytou kamerou nasnímala zubára, čo jej dával nemravné návrhy.
Predsedníčka Slovenského syndikátu novinárov Zuzana Krútka je zhrozená. Keďže poslanci odmietli vypustiť sporný paragraf, začína uvažovať, komu to vyhovuje. Krútka si nemyslí, že novinár má právo automaticky zverejňovať akýkoľvek dôverný rozhovor, ktorý tajne nahrá. "Investigatívna žurnalistika má za úlohu pomáhať občanovi kontrolovať moc a v investigatívnej žurnalistike sa bez takýchto spôsobov nezaobídeme," hovorí. Podľa nej občania by sa mali dostať k informáciám, ktoré by sa mali zverejniť vo verejnom záujme.
Ustanovenie, že novinárov možno stíhať, ak porušia dôvernosť ústneho prejavu, sa dostalo do Trestného zákona v máji na návrh poslanca SDKÚ Romana Vavríka. Minister Lipšic s ním nesúhlasil už vtedy.
Vavrík stále tvrdí, že nejde proti novinárom. "Tvrdenie ministerstva spravodlivosti, že je to namierené proti novinárom, je štvanie novinárov proti mojej osobe," hovorí.
Vavrík tvrdí, že sa radil s tímom právnikom. Podľa jeho analýzy je v Trestnom zákone paragraf 28, ktorý definuje okolnosti vylučujúce protiprávnosť, a ak sa isté povolania vykonávajú v súlade so zákonom, v prípade novinárov podľa Tlačového zákona, nemôžu sa dopustiť trestného činu. Aj lekár, ktorému pri operácii zomrie náhodou pacient, nie je hneď stíhaný za zabitie alebo, nebodaj, za vraždu, hovorí Vavrík.
Podobné je to podľa neho aj pri novinároch. "Občan Roman Vavrík presadzuje, aby nikto nemohol používať inštitút priestorových odposluchov, a ak tak niekto učiní, bude za to trestne stíhaný. To som chcel dosiahnuť, a to som dosiahol."
Vavrík zdôraznil, že ak je trestné odpočúvanie telefónov, tak by malo byť trestné aj nasadzovanie ploštíc. Žena, ktorá nakrútila zubára, sa podľa neho mala obrátiť na políciu, ktorá by požiadala zákonného sudcu o použitie priestorového odposluchu, lebo akýkoľvek dôkaz získaný protiprávne aj tak nemôže byť použitý v trestnom konaní.
Návrh, aby Lipšicovu novelu Trestného zákona parlament vyradil z rokovania, podporilo 92 poslancov zo 132 prítomných. Proti bol len klub KDH a časť poslancov SMK a KSS. Trestný zákon aj s kontroverzným ustanovením bude účinný od januára budúceho roka.
Šéf Smeru Robert Fico tiež odmietol ministrovu novelu a je za to, aby sa v budúcnosti sporné ustanovenie opravilo. Za "znásilňovanie práva" však považuje fakt, že Trestný zákon sa mal novelizovať ešte predtým, ako vôbec nadobudne účinnosť.
Autor: sp