Marián Lapšanský sľubuje v Redute významné mená a pestrý program. FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ
Známe orchestrálne kompozície, rozšírená ponuka menej známych diel, svetoví interpreti, komorné koncerty a hudba venovaná najmladším poslucháčom - to všetko sa chystá v novej sezóne Slovenskej filharmónie.
Ťažisko abonentných cyklov tvoria veľké symfonické diela. V ponuke sa napríklad dá nájsť Berlioz a Čajkovský, rovnako aj vzácnejšie uvádzané skladby. Napríklad Gounodova prvá symfónia, ktorú predstaví francúzsky dirigent Emmanuel Villaume. Poslucháčov všetkých vekových kategórií by mal pritiahnuť Boris Berezovský, ktorého meno sa spája s vlaňajšími Bratislavskými hudobnými slávnosťami. Najlepší interpret Rachmaninovovej hudby v súčasnosti sa predstaví s jedným z najnáročnejších diel klavírneho repertoáru Koncertom pre klavír a orchester č. 3 d mol.
I keď sa bude najväčší dôraz v tejto sezóne klásť na hudobníkov zo strednej Európy, návštevníci uvidia aj významných umelcov z iných častí sveta. Napríklad v decembri sa k nám chystá Shlomo Mintz. "Tento výnimočný izraelský hudobník spolupracoval s takmer všetkými veľkými orchestrami a účinkoval na najprestížnejších festivaloch. V Redute ho publikum uvidí ako huslistu i ako dirigenta," prezrádza Marián Lapšanský. Ďalšou veľkou hviezdou cyklu Svetoví interpreti bude aj Gerd Albrecht, ktorý okrem iných svetových orchestrov pôsobil tri roky aj ako šéfdirigent Českej filharmónie.
Odčlenenie Moyzesovho sláčikového kvarteta a súboru starej hudby Musica Aeterna od Slovenskej filharmónie pomohlo podľa Lapšanského vytvoriť priestor na pestrejšie účinkovanie zahraničných umelcov. "Každý utorok zaznie v Redute jeden komorný koncert. Tento veľký cyklus sa rozdelí do troch menších podcyklov," vysvetľuje riaditeľ. "Prvý z nich bude patriť sláčikovým kvartetám, s dominantným zastúpením Moyzesovho kvarteta. Ďalším je cyklus starej hudby, kde základ tvoria koncerty súboru Musica Aeterna doplnené o ďalšie slovenské teleso Solamente Naturali. A tretia časť tohto veľkého cyklu sa volá Hudobná mozaika, kde predstavíme väčšinou polorecitály, hlavne s medzinárodnou účasťou."
Slovenská filharmónia myslí aj na najmladšie publikum. Na tento rok pripravila štyri projekty v rámci cyklu Rodinných koncertov. V úlohe "pedagógov" sa predstavia slovenský skladateľ Juraj Hatrík a anglický dirigent Larry Newland. Renomé tohto asistenta Leonarda Bersteina, ktorý pripravoval podobné projekty pre deti v americkej televízii, by mohlo pritiahnuť do koncertnej sály i slovenskú mládež.
Ďalšou z noviniek sezóny je spolupráca so Slovenskou televíziou, ktorá 15. decembra zaznamená Vianočnú kantátu Arthura Honeggera a Koncert pre klavír Johannesa Brahmsa. Marián Lapšanský hodnotí tento projekt ako veľký posun v spolupráci s médiami. V súčasnosti sa tiež finalizuje štúdiová nahrávka v spolupráci so Slovenským rozhlasom, kde zaznejú diela Čajkovského a Janáčka. Pripravované CD však nebude predajné, poslúži ako imidžový materiál.
Už na dnešný a zajtrajší večer je v Redute pripravená dvojica koncertov s Paulom Badura-Skodom, jedným z najlepších interpretov Mozartovej hudby v súčasnosti. Okrem klavírneho koncertu velikána hudby obdobia klasicizmu zaznejú ešte aj Beethovenova predohra Egmont a Sibeliova Symfónia e mol. Orchester bude viesť šéfdirigent Slovenskej filharmónie Vladimír Válek.
Autor: KATARÍNA PADUCHOVÁ(Autorka je hudobná publicistka)