FOTO
Taliansky tanečný pár BARBARA FUSAROVÁ-POLIOVÁ a MAURIZIO MARGAGLIO (na snímke Tomáša Kiku) zažiarili prvýkrát v roku 2001, keď na majstrovstvách Európy v krasokorčuľovaní v Bratislave získali zlatú medailu, ktorú si v ten istý rok odniesli aj zo svetového šampionátu v kanadskom Vancouveri. Zimné olympijské hry v Salt Lake City 2002 im však nevyšli podľa predstáv a historicky prví talianski bronzoví olympionici v tancoch na ľade ukončili amatérsku kariéru. Budúcoročnú olympiádu v Turíne si však nedokázali nechať ujsť, a preto využívajú možnosť vrátiť sa.
O návrate na pretekársky ľad ste ešte nedávno nechceli ani počuť, čo sa zmenilo?
Barbara Fusarová-Poliová: "Pocit byť mimo súťaže som skúsila tento rok v olympijskej aréne v Turíne, keď som ako trénerka viedla svoj tanečný pár na majstrovstvách Európy. Úroveň súťaže bola vysoká, no čosi akoby chýbalo. Mala som pocit, že by som chcela vstúpiť na ľad a ukázať, čo dokážem. Cítila som, že viem zajazdiť lepšie ako konkurencia, ktorú som videla. Pretekársky duch vo mne nezmizol, len spal. Keď som videla podporu talianskych fanúšikov našim korčuliarom, bola som rozhodnutá."
Takže, nejde o akúsi odvetu za nepodarené Salt Lake City?
B. F.: "Nie, to rozhodne nie. Veď páry, ktoré jazdili v Salt Lake, nebudú štartovať v Turíne. Silnejšou motiváciou je vedomie, že môžeme získať viac, než sme dostali v minulosti."
Zrejme i preto zlé jazyky tvrdia, že môže ísť o taktizovanie a prebratie miesta tanečným párom, ktoré na olympijské umiestnenie čakajú už roky.
B. F: "Prečo by sme mali niekomu zaberať miesto? Je to šport! Turín bude naša tretia olympiáda a štartovať na nej budú aj tanečné páry, ktoré prešli štyrmi či piatimi olympiádami. Ak zlyháme, budeme sklamaní a sláva zostane pre iných. Ak vyhráme, zaslúžime si to."
Čo si myslíte o tvrdeniach, že vaša niekdajšia sláva môže ovplyvniť rozhodcov?
MAURIZIO MARGAGLIO: "Nemyslím si, že nám naša reputácia môže pomôcť. Skôr naopak. Budeme musieť dokázať, že sme lepší, ako sme bývali kedysi. Máme skvelú minulosť, ale je to pre nás výzva ukázať, že máme aj veľkú budúcnosť."
Minulú sezónu ste pracovali ako technický špecialista a rozhodovali aj tance na ľade na európskom šampionáte v Turíne. Čo si myslíte o novom systéme hodnotenia?
M. G.: "Je to azda jediná vec, ktorú by som spájal so Salt Lake City 2002. Nový systém hodnotenia je výsledkom problémov, ktoré na predchádzajúcej olympiáde vyvrcholili. Myslím si, že je lepší a dokáže ohodnotiť tento šport objektívnejšie. Ako tanečník, ktorý neprestal korčuľovať ani po odchode, či ak chcete, ako divák som však zistil, že nový systém je v mnohom i limitujúci. Zamedzuje dokonale preniesť na ľad samotný tanec a všetky jeho prvky v plnej šírke. Objaví sa tam totiž veľa pohybov, za ktoré nie je možné získať technické ohodnotenie, a preto ich pretekári nerobia - ochudobňovali by sa o body."
Koho považujete za najväčších súperov?
B. F: "Väčšina ľudí z nášho tímu súhlasí, že pôjde o súčasných majstrov sveta Navkovovú s Kostomarovom. Zo všetkých párov, ktoré budú súťažiť, sú asi najvyspelejší a najskúsenejší, aj nám najpodobnejší. Francúzi Delobelová so Schoenfelderom sú dobrí, no ich bude až nasledujúca olympiáda. Američania Belbinová s Agostom sú ešte nevyzretí a ukrajinskí tanečníci Grušinová s Gončarovom sa síce zlepšili, ale stále im chýba osobnosť. Jediných protivníkov v dueli vidím preto v ruských majstroch sveta. Budeme jazdiť na domácej pôde, a to hrá do karát nám."
Autor: TOMÁŠ KIKA pre SME