igatívne sliediť po problémoch. Je čas zhromažďovať správy a čas ich analyzovať, čas trilerov i čas reklamných brejkov. Diváci na Slovensku majú teoreticky k dispozícii prinajmenšom štyri plnoformátové televízne stanice, ak nerátam dostupné zahraničné. Prakticky však majú veľmi často možnosť voľby len medzi jednou či druhou verziou toho istého.
Chápem, že večerné správy majú pomerne malý manévrovací priestor medzi hodinou, dokedy stihnú reálne redaktori spracovať svoje príspevky, a ideálnym časom na hlavný večerný program. Uvidí sa, či si TV JOJ pomôže predsunutím Športu pred svoje Noviny. Chápem aj to, že z prime-time nechceli ustúpiť ani VyVolení, ani Big Brother, hoci z nie až takých presvedčivých výsledkov ich sledovaností je zrejmé, že si kradnú toho istého diváka. Vôbec mi neprekáža, že Divoška Anastázia (časť 80./146) na Jednotke konkuruje Cigánkam (časť 43./162) na Markíze. Ťažko nájsť pre telenovely lepší čas ako pred piatou, čo určite oceňujú najmä tí, čo v taký čas ešte vôbec nie sú doma.
Sú aj iné špecifiká nášho mediálneho trhu. Nedeľné poludnie sa z mne neznámeho dôvodu stalo časom politických debát. Niekto by si myslel, že je to priam posvätný čas, v ktorom sa mala rodina zhromaždiť pri stole a konečne si nenechať nikým, a už vôbec nie politikmi hovoriť do rezňov, pečených zemiakov a rodinných hádok. Poľská televízia nedeľný obed politikou nekazí.
Zato tisíce slovenských rodín si už počas slepačej polievky o päť minút dvanásť prekliknú z jojkárskej Sedmičky na Jednotku, aby následne, už s dezertom v ruke, išli nejakému politikovi rovno Na telo. A to si ešte naše televízie slušne rozhodili dostupný poludňajší čas. V ČT sú Otázky Václava Moravca o dvanástej, celkom tak ako Sedmička na Nove. Nedeľná partia na Prime je pre potechu politických nadšencov o hodinu neskôr. Veď dobre, aj BBC má svoju Politics Show o dvanástej, ale vtedy sa Briti ešte len zobúdzajú po horúčke sobotňajšej noci. Skutočne to s politikmi chutí lepšie?
Pondelok. Všetci radostne nastúpili do práce. Sú plní sily a energie na riešenie problémov, hoďme im tam investigatívnu publicistiku. Pondelok 17. októbra: ČT - 21.30 Reportéri ČT, TV JOJ 21.50 Črepiny, Jednotka 22.00 Reportéri, Markíza 22.50 Paľba.
V utorok sa nám už všetky včerajšie problémy zdajú smiešne. Z Haliny Pawlowskej na ČT 1 si môžete prekliknúť na infantilnú Activity Show na Jednotke. O chvíľu ju vystrieda S.O.S a hneď za tým ide SEDEM s r. o. na Markíze., pokračovať ešte môžeme Vodopádom Tomáša Hanáka na Prime. Ešte by mala aj JOJ pridať niečo vtipné, aby bol utorok dokonalý. Nech ľudia hoci aj umrú od smiechu.
Streda je prinajmenšom na Jednotke dňom romantiky, vo štvrtok sú už ľudia unavenejší, túžia si trochu posedieť, postáť, zamyslieť sa, podiskutovať. Daniel Krajcer so svojím Sitom systémovo v čase okolo desiatej konkuruje Štefanovi Hríbovi Pod lampou. V septembri sme si k nim mohli ešte prestrihávať občas aj na Vadkerti.
Predpokladajme naivne, že existuje istý typ ľudí, čo si cielene vyberá diskusné a publicistické relácie. Predpokladajme aj, že nie sú celkom nekriticky lojálni voči jednej stanici a že relácie na konkurenčných staniciach sú kvalitatívne porovnateľné. Akú radu by takýmto divákom dali programoví riaditelia jednotlivých TV na eliminovanie následkov ich paralelného programovania:
A) Pozerajte, čo pozeráte a neľutujte za tým, čo práve nepozeráte.
B) Preklikávajte v minútových intervaloch z programu na program.
C) Nahrajte si druhú reláciu na video či DVD.
D) Nájdite si ju druhý deň na internete?
Nemám, samozrejme, predstavu, že by človek mal mať stále na výber v TV niečo, čo mu je blízke, ale paralelné načasovanie podobných, ba i tých istých programových typov sa zdá už takmer škodoradostné.
Nielen z týchto signálov je zrejmé, že tiché dohody medzi televíziami o „prerozdelení" istých dní a časov sú už dávno preč. Televízie rozpútali bratovražedný boj. Reality šou sú postavené proti reality šou, telenovela proti telenovele, diskusia proti diskusii. Nech si nikto nemyslí, že u nás dostane na výber.
Oproti minulému októbru sa o 2,5 percenta znížila celková sledovanosť všetkých televízií. O ďalšie dve percentá sa zvýšil podiel ostatných televízií (mimo STV, Markízy, JOJ a TA 3) na trhu slovenských divákov. Od konca októbra prichádza s kontinuálnou ponukou filmov aj nová stanica FilmBox. Nejaká iná možnosť tu, nakoniec, vždy je.
Raz azda aj našim divákom svitne nádej. Kráľovská švédska akadémia vied nedávno ocenila Roberta J. Aumanna a Thomasa C. Schellinga za rozšírenie teórie hier. Práve cez teóriu interaktívneho rozhodovania pri hrách mali títo ekonómovia podať vysvetlenie, prečo niektoré skupiny jednotlivcov, organizácií či krajín dokážu spolupracovať, kým iné sa utápajú v konfliktoch.