Na vine je podľa nich chudoba v rodinách a stres rodičov.
Šéf bratislavského krajského školského úradu Ľubomír Pajtinka tvrdí, že počet problémových detí na Slovensku narastá a ich "psychologické zdravie je vo veľmi veľkom ohrození".
Na vážnu situáciu upozorňuje aj Národná správa o mládeži, ktorú pripravilo ministerstvo školstva.
Mládež podľa správy ostro zasiahli sociálne zmeny v spoločnosti. Až 30 percent detí do 15 rokov je vystavených chudobe, píše sa v správe.
Podľa psychológa Mirona Zelinu z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského "hrozí, že depresia sa stane na Slovensku pandémiou národa" a možno hovoriť o neurotizácii populácie a rodín zvlášť.
Jarmila Gajdošová z Krajskej pedagogicko-psychologickej poradne v Bratislave hovorí, že až 15 percent detí do 18 rokov trpí psychickými poruchami.
Šéf Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Tomáš Kováč potvrdzuje, že depresia u čoraz väčšieho počtu dospelých aj detí súvisí s ekonomickou situáciou. "Je veľký rozdiel medzi tým, čo hovorí oficiálna politika a skutočnou ekonomickou situáciou rodín," povedal.
Podľa Kováča si veľa rodín musí na udržanie životnej úrovne brať úvery a pri ich splácaní im zostáva veľmi nízky čistý príjem. Najmä otcovia pracujú vo viacerých zamestnaniach a podľa prieskumu až 54 percent rodičov prežíva trvalý alebo častý stres. Narastá počet otcov, ktorí so svojím dieťaťom hovoria menej ako 10 minút za celý týždeň.
Kováč hovorí, že rodičia nestíhajú svoje deti vychovávať "ani pri najlepšej vôli". Pomôcť by mali učitelia na školách, ktoré by namiesto toho, aby deti nútili memorovať, začali im sprostredkúvať aj duchovné a kultúrne hodnoty.
Z prieskumu o mládeži vyplynulo, že až 70 percent žiakov základných škôl nešportuje a deti trávia čoraz viac času pred televíziou. Ministerstvo školstva priznáva, že sociálna nerovnosť rodín je problém, ktorému zatiaľ nie je "prispôsobený systém výberu a prípravy talentov". To sa týka aj systému krúžkov, ktorý nezohľadňuje chudobu niektorých rodín.
Psychologička Marta Aibeková, ktorá radí ľuďom na Linke Nezábudka, hovorí, že ľudia volajú práve pre depresie a rodinné hádky, ktoré vyvoláva nedostatok peňazí v rodine.
Podľa Aibekovej deti z chudobných rodín vnímajú problém veľmi intenzívne. Sú často šikanované na škole alebo vytláčané z kolektívu, pretože ich rodičia im nemôžu kúpiť veci, ako majú ich rovesníci.
Psychiater Vladimír Hacek z Krupiny má skúsenosti, že mladí ľudia pri depresii najprv siahnu po alkohole a drogách a až potom sa dostanú do ambulancie. Spúšťacím mechanizmom depresie môže byť podľa neho aj zlá sociálna situácia v rodine.
Autor: dro, haj