O smerovaní strán vládnej koalície a ich možných partneroch po voľbách sme hovorili s politológom GRIGORIJOM MESEŽNIKOVOM.
Dá sa už hovoriť o tom, že KDH tenduje k Smeru a SDKÚ k HZDS?
"Podľa mňa áno. Obnažilo sa to, čo sa črtá už niekoľko mesiacov. SDKÚ je prístupné spolupracovať s HZDS, pokiaľ si Vladimír Mečiar nebude nárokovať miesto vo vláde. KDH odmieta HZDS s Mečiarom na čele strany, no nevylučuje spoluprácu zo Smerom."
Snaží sa podľa vás SDKÚ o uzavretie dohody o povolebnom postupe pravice preto, aby po voľbách KDH a SMK nemohli viesť so Smerom separátne rozhovory?
"KDH a SMK môžu so Smerom po voľbách vytvoriť väčšinovú vládu, preto ťažko očakávať, že uzavrú dohodu s SDKÚ o spoločnom povolebnom postupe, ktorá by zúžila ich manévrovací priestor. SDKÚ však nemôže vytvoriť väčšinovú vládu s HZDS. Koaličný potenciál SDKÚ je teda nižší a dohoda o spoločnom povolebnom postupe strán dnešnej vládnej koalície by túto nevýhodu zoslabila."
Dá sa vylúčiť, že by budúcu vládu vytvorili Smer a HZDS?
"Tento variant by prichádzal do úvahy, keby zlyhali povolebné rokovania Smeru s KDH a SMK. Spolupráca s Vladimírom Mečiarom by však bola z hľadiska medzinárodnej akceptácie pre Roberta Fica kompromitujúca, hoci z hľadiska programov má Smer bližšie k HZDS ako ku KDH a SMK. V prípade, že by sa Mečiar stiahol, HZDS by sa stalo vítaným partnerom pre každého."
Premiér Dzurinda pripúšťa v krajnom prípade vytvorenie menšinovej pravicovej vlády.
"To nie je veľmi pravdepodobné. Ak by mala vzniknúť menšinová vláda, nebude to vláda pravice. Prezident Ivan Gašparovič poverí zostavením vlády víťaza volieb a tým bude zrejme Smer. Viem si predstaviť, že za určitých okolností by menšinovú vládu vytvoril Smer s tichou podporou KSS a SNS."