Nemecký telekomunikačný koncern Deutsche Telekom, ktorý vlastní i slovenských operátorov Slovak Telecom a T-Mobile, sa rozhodol čiastočne zmeniť svoju doterajšiu biznis stratégiu. Predseda predstavenstva Kai-Uwe Ricke vyhlásil, že "rozhodujúci je podiel na trhu, a nie zisk". "Fáza oddlženia a reštrukturalizácie sa skončí koncom tohto roku. Od budúceho roku sa budeme vo zvýšenej miere sústreďovať na rast obratu a zvyšovanie hodnoty koncernu," povedal pre Handelsblatt.
Deutsche Telekom zamýšľa investovať v Nemecku tri miliardy eur do novej extravýkonnej dátovej siete zo sklených vlákien s výkonom 50 megabitov, ktorá by bola 50-krát rýchlejšia ako súčasná sieť DSL. Mohla by sa používať nielen na surfovanie či telefonovanie cez internet, ale aj pre multimediálne služby, povedzme, bezproblémový prenos hudby či filmov. V roku 2006 by ju mohli využívať obyvatelia desiatich vybraných nemeckých miest, napríklad v Kolíne nad Rýnom, Berlíne, Düsseldorfe a Hamburgu, v roku 2007 by bola dostupná až v 50 nemeckých mestách.
Túto investíciu však Ricke podmieňuje zmenou regulačnej politiky nemeckej Spolkovej agentúry pre sieťové odvetvia. Chce pre ňu "pionierske zisky". Deutsche Telekom teda odmieta poskytnúť novú sieť konkurentom za regulované, podľa jej náhľadu prinízke ceny, ako je to
v súčasnosti v prípade "starej" siete. S mierne výhražným podtónom zdôraznil Ricke v Handelsblatte, že "Telekom disponuje mnohými miestami a regiónmi na celom svete, kde môže investovať". Denník Berliner Morgenpost v tejto súvislosti mierne hystericky napísal, že "šéf Deutsche Telekom hrozí odsťahovaním do zahraničia". Podobne to interpretovala agentúra Rueters, keď napísala, že "Ricke uvažuje o presune investícií do zahraničia".
Prezident Spolkovej agentúry pre sieťové odvetvia Matthias Kurth vyzval Deutsche Telekom v interview pre tlačovú agentúru dpa-AFX, aby "otvorila plánovanú sieť aj konkurentom". Podotkol, že by sa mali uskutočniť rokovania s ďalšími telekomunikačnými firmami ešte predtým, než sa touto problematikou bude zaoberať jeho agentúra. Zdôraznil, že regulačný úrad bude bojovať proti vzniku nového monopolného sektora. Vyjadril však aj isté pochopenie pre postoj Telekomu, ktorý žiada za vysoké investičné riziko aj vyššie zisky a ktorý zamýšľa prostredníctvom väčších poplatkov zainteresovať konkurentov využívajúcich služby novej siete, na miliardových nákladoch.
JÁN ŠALGOVIČ, Mníchov