Lech Kaczyński krátko po oznámení víťazstva. Jeho priaznivci boli nadšení. FOTO - REUTERS
Dve navlas rovnaké tváre vo vrcholnej politike Poliakov neodradili. Brat Jaroslaw urobil pred mesiacom z Práva a spravodlivosti najsilnejšiu stranu v krajine, jeho brat Lech sa v nedeľu stal novým poľským prezidentom. Taktika poľskej liberálnej Občianskej platformy nevyšla. Favoriti v parlamentných i prezidentských voľbách rátali s tým, že dvaja Kaczyński budú na Poliakov priveľa a nemôžu zvíťaziť v oboch súbojoch. Nestalo sa.
"Poliaci sú veľmi prorodinne orientovaní. Rodinkárstvo sa tu nepovažuje za niečo zlé. Je prirodzené, keď zamestnáte svojho zaťa alebo vnuka," vysvetľuje pre SME riaditeľka Inštitútu pre verejné otázky Lena Kolarska-Bobińska. Horšie podľa nej je, že ľuďom neprekáža ani moc v rukách jednej strany. "Nemali pocit, že to treba vyrovnať. Išli za hlasom sympatií a autorít."
Bratia Kaczyński mali výbornú stratégiu. Po výhre v parlamentných voľbách sa brat Jaroslaw stiahol a ľudia tomu uverili. V skutočnosti je on najsilnejším mužom v krajine. "On je hlavným stratégom. Bude viac v tieni, pretože taký je, ale bude hrať kľúčovú úlohu," hovorí Kolarska-Bobińska. Ako prezidenta by ho ľudia neprijali. "Nemá manželku ani deti a je veľmi konfliktný. Nezískal by si sympatie." Ako preseda najsilnejšej politickej strany nikomu prekážať nebude.
Bratia Kaczyński dokázali osloviť väčšinu. Lecha zvolili za prezidenta predovšetkým ľudia so základným a stredným vzdelaním, vidiek a menšie mestá, ľudia z chudobnejšej východnej časti krajiny. Najviac si získal tých, čo majú viac než 60 rokov a vybralo si ho až 80 percent voličov populistu a šéfa hnutia Sebaobrana Andrzeja Leppera. "Vo veľkej miere sú to tí, ktorí sú alebo sa cítia byť obeťami transformácie," hovorí Kolarska-Bobińska.
Všetkých spája znechutenie z politiky a korupčných škandálov minulej vlády. Zmes národných, vlasteneckých a sociálnych hesiel bratov Kaczyńských ich oslovila.
Sympatie však nemusia trvať večne. Volebná účasť dramaticky klesá.
Z posledných troch hlasovaní prišlo v nedeľu voliť najviac Poliakov - aj tak volebná účasť nepresiahla 51 percent. Neznechutiť Poliakov ešte viac nebude jednoduché. "Strany, ktoré chcú vytvoriť vládu, k sebe programovo nepasujú, preto môžeme očakávať problémové obdobie. Pre Poľsko by bolo lepšie, keby parlamentné voľby vyhrala liberálna Občianska platforma a prezidentom by sa stal Lech Kaczyński. To by bolo pre krajinu optimálne," dodáva Kolarska-Bobińska.
Reakcie
Európska komisia blahoželá, bude ostražitá
BRUSEL - Predseda Európskej komisie José Barroso včera poslal zvyčajné blahoželanie novozvolenému poľskému prezidentovi Lechovi Kaczyńskému. Komisia zároveň oznámila, že bude poľské postoje starostlivo sledovať, a pripomenula oddanosť únie zákazu trestu smrti a ochrane práv homosexuálov.
Hovorca komisia Jonathan Todd na otázky novinárov týkajúce sa veľmi konzervatívnych postojov nového prezidenta podotkol, že "komisia bude sledovať situáciu so značnou pozornosťou." (čtk)
Nemci chcú silné vzťahy
BERLÍN - Nemecký kancelár Gerhard Schröder a prezident Horst Köhler zablahoželali Lechovi Kaczyńskému k víťazstvu v druhom kole poľských prezidentských volieb a zdôraznili potrebu pokračovania v silných bilaterálnych vzťahoch.
Kaczyński si získal uznanie medzi staršími Poliakmi vďaka tvrdým slovám na adresu Nemecka a Ruska - krajín, ktoré na začiatku druhej svetovej vojny napadli jeho vlasť. (sita)
Podľa Ruska je to problém
MOSKVA- Zvolenie Lecha Kaczyńského za poľského prezidenta môže prispieť k zlepšeniu vzťahov medzi Moskvou a Varšavou, ale pre Európu sa môže v budúcnosti ukázať ako problematické, vyhlásil predseda zahraničného výboru dolnej komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov.
"Kaczyński nepatrí medzi európskych nadšencov, ale skôr medzi euroskeptikov," a jeho zvolenie môže spôsobiť "bolesti hlavy pre Európu," uviedol Kosačov. (sita)
FOTO
Autor: MIRIAM ZSILLEOVÁ,MALGORZATA > WOJCIESZYŃSKA, Varšava