Obyvatelia Ria de Janeiro prechádzajú okolo grafiti s motívom strelca. Následkom strelných zranení ročne v Brazílii zomrie viac ľudí ako na rakovinu či na infarkt. FOTO-ČTK/AP |
Najväčší štát v Latinskej Amerike má jednu z najhorších štatistík na svete. Na stotisíc obyvateľov vychádza 21,7 obete streľby. Horšie je na tom už len Venezuela. V absolútnych číslach je však Brazília lídrom.
Každých 15 minút tam niekto podľahne strelným zraneniam, napriek tomu Brazílčania v nedeľnom referende zbohom zbraniam nedali. Okolo 120 miliónov voličov rozhodovalo o zákone, ktorý by zakázal akýkoľvek predaj zbraní s výnimkou pre políciu, armádu, zberateľov a športových strelcov. Kým na začiatku roka mal zákaz jednoznačnú podporu, s prichádzajúcim termínom referenda sa väčšina obrátila v jeho neprospech. "Nao - nie" zákazu predaja zbraní nakoniec povedala jednoznačná väčšina. Po sčítaní 90 percent hlasov hlasovalo proti 64 percent a za len 36 percent ľudí.
Nálady v spoločnosti podľa niektorých analytikov ovládol strach, nedôvera v políciu a silná zbrojárska loby, ktorá sa inšpirovala v Spojených štátoch. "Neprehrali sme, lebo Brazílčania majú radi zbrane, ale preto, že ľudia nemajú dôveru vo vládu a políciu," povedal Reuters Denis Mizne, zo skupiny Sou da Paz, ktorá bojuje proti násiliu krajine. A María, obyvateľka jedného z chudobných slumov, známych ako favelas, tento názor podporuje. "Ak by som mala peniaze, aj ja by som mala zbraň, aby som chránila seba a svoju rodinu. Polícia nikdy nepríde na čas," sťažovala reportérovi BBC. Maríinu sestru zabil jej žiarlivý expriateľ. Ako inak - strelnou zbraňou.
Guľkou za svoj názor nedávno doplatil aj prívrženec zákazu predaja zbraní v štáte Minas Gerais. Počas hádky v jednom z barov ho zastrelil fanúšik obchodu so zbraňami.
Automatické zbrane, ktorými kedysi disponovala len armáda, sú dnes bežným nástrojom v rukách pouličných gangov, ktoré terorizujú život v preplnených chudobnejších štvrtiach, ale aj odľahlých regiónoch. Práve tam bol odpor k zákazu zbraní najvyšší.
Na čiernom trhu sa profesionálne zbrane dajú zohnať pod 4-tisíc dolárov. Obyčajné pištole už za 350 dolárov. Odhaduje sa, že v Brazílii je okolo 17 miliónov zbraní a viac ako polovica z nich je bez registrácie. "Nemá zmysel zakazovať zbrane, zločinci si ich aj tak nekupujú v obchodoch," bol jeden z hlavných argumentov tých, ktorí hlasovali proti. Podobne rozmýšľa aj taxikár Muhammad. "Nemám rád ozbrojených ľudí na ulici, ale odkedy majú banditi zbrane, musíte mať doma zbraň aj vy," povedal AP taxikár Muhammad.