PRAHA - Cudzinci predstavujú viac ako tri percentá pracovnej sily v Česku. Ich počet sa v posledných desiatich rokoch zhruba zdvojnásobil. Z členských krajín EU priťahuje možnosť pracovať v ČR najviac ľudí zo Slovenska a Poľska. Vyplýva to z výskumu o cuzincoch na trhu práce v ČR v rokoch 1994 až 2004, ktorého autorom je Výskumný ústav práce a sociálnych vecí ČR.
Zatiaľ čo v roku 1994 pracovalo v ČR 91 000 ľudí zo zahraničia, vlani ich bolo 173 000. Pred desiatimi rokmi predstavovali cudzinci necelé dve percentá pracovnej sily, vlani ich podiel prekročil tri percentá. Zamestnaných bolo 108 000 ľudí a 65 000 podnikalo.
Polovicu zahraničných pracovníkov tvoria občania EÚ. Najväčším zdrojom pracovnej sily je Slovensko. Práca v ČR zaujíma podľa výskumu aj Poliakov. Občanov ekonomicky silnejších krajín únie zárobok v Česku príliš neláka, častejšie v ČR pôsobia len Nemci.
Ďalšia tretina zahraničných pracovníkov pochádza z európskych štátov mimo EÚ. Najpočetnejší sú Ukrajinci. Šestnásť percent pracujúcich cudzincov prišlo z Ázie, najčastejšie z Vietnamu.
V poslednom desaťročí rýchlejšie pribúdalo cudzincov s živnostenským oprávnením. Pracovné povolenie sa totiž viaže len na určité miesto, podnikanie je pružnejšie. Medzi Slovákmi je ale len málo ľudí so živnostenským oprávnením. Skôr sa nechávajú zamestnať. Podobne je to i u ďalších občanov EÚ. Dôvodom je podľa výskumu skutočnosť, že môžu prácu získať bez obmedzenia.
Ľudia zo starých členských krajín EÚ nemali ale problém s vybavením pracovného povolenia ani pred vstupom ČR do únie. Väčšinou totiž nastupovali na miesta, ktoré vyžadovali vysokú kvalifikáciu. Výskum ale uvádza, že cudzinci z nečlenských krajín a napríklad mimoeurópskych krajín majú problémy získať aj vysoko kvalifikovanú prácu. Ľudia z bývalých socialistických štátov a ďalších krajín dostávajú skôr menej platené a neodbornejšie práce.
Nelegálne cudzinci v ČR pracujú tam, kde nie je nutná odbornosť. Vykonávajú pomocné práce, umývajú riady, upratujú alebo pôsobia ako robotníci. (čtk)
Z Bruselu sa dajú vybaviť milióny na tvorbu nových pracovných miest
Na vytváranie nových pracovných miest na Vysočine má prispieť dotácia Európskeho sociálneho fondu. Úrad práce v Jihlave už tento rok v lete vybral štrnásť úspešných žiadateľov a poskytol im z dotácie celkom 38 miliónov korún.
O príspevok môžu v tomto regióne požiadať neziskové organizácie, podnikatelia alebo napríklad odbory, a to na programy, ktoré sú okrem iného zamerané na vzdelávanie pracovníkov a na znižovanie nezamestnanosti v kraji. Tá tu dosahuje osem percent. Bez práce je tak takmer 21 800 ľudí. Úrady majú záujem, aby si vďaka dotácii našli prácu najmä ľudia, ktorí sú dlhodobo nezamestnaní.
(čtk)