"Ak to porovnáme s Indiou alebo Čínou, tam chodia deti do školy šesť dní v týždni a nemajú žiadne letné prázdniny," hovorí. Naproti tomu v Chicagu chodia deti do školy 180 dní za rok.
Vyučovanie by malo prebiehať počas celého roka aj cez víkendy, ale nie každý by bol v rovnakom čase v škole. Istým spôsobom by takéto riešenie pomohlo zaneprázdneným rodičom, pretože o ich dieťa by bolo postarané takmer nonstop. Ale čo deti? Chceli by školský rok bez prázdnin?
Či je to dobrý nápad, sa zatiaľ nezhodli ani odborníci. Doteraz sa totiž nepodarilo zistiť priamy súvis medzi dĺžkou vyučovania a úspešnosťou v zamestnaní.
Skôr je to naopak. Fínsko patrí medzi krajiny s najlepším vzdelávacím systémom a žiaci pritom majú najmenej hodín spomedzi všetkých krajín moderného sveta. Podobne potvrdzujú pravidlo, že viac hodín nemusí znamenať lepšie vedomosti žiakov, aj skúsenosti z ďalších krajín ako napríklad Nórska, Dánska, Švédska a Kórei. Aj tu majú žiaci menej hodín učenia, a pritom ich výsledky v medzinárodnom porovnaní sú výborné. (zrn)