Žiadané fakulty vysokých škôl ponúkajú záujemcom o štúdium za poplatok prípravu na prijímacie skúšky. Na argument, že to diskrimuje študentov, ktorí na prípravu nemajú peniaze, hovoria, že ak by prípravu nerobili, ponúkali by ju súkromné organizácie. Určitej diskriminácii sa teda podľa nich nedá celkom vyhnúť. FOTO - TASR
Napriek tomu, že prijímačky na väčšinu vysokých škôl sa začnú až v júni, ponuka prípravných kurzov na ne je v plnom prúde. Niektoré sa dokonca už začali.
Prípravné kurzy organizujú buď samy vysoké školy, respektíve ich fakulty, alebo súkromné spoločnosti - niekedy vznikajúce priamo pri školách alebo vedľa nich. Cena za kurzy sa pohybuje od 600 do 4000 korún.
V lacnejšej verzii dostanete len základné informácie o tom, čo vás na prijímačkách čaká, prípadne z ktorých kníh sa máte pripravovať. "Bola som vlani na krátkom informatívnom kurze k prijímačkám na masmediálnu komunikáciu, ale dozvedela som sa len základné údaje. To isté by som zistila, keby som sa opýtala hociktorej druháčky, z čoho sa mám pripraviť a čo ma na skúške čaká," hnevá sa Ivona Lenártová z Malaciek.
Ak sa chcete dozvedieť viac, musíte si zaplatiť drahší kurz, ktorý bude trvať desiatky vyučovacích hodín. Tam sa dostanete aj k precvičovaniu príkladov, konzultáciám s učiteľmi a povedia vám, čo vás na prijímačkách čaká. V ponukách sa najčastejšie objavuje príprava na právo, medicínu, ekonómiu, občas i masmediálnu komunikáciu, informatiku či architektúru. Prípravné kurzy na menej žiadané študijné programy sa nerobia.
Organizátori kurzov si ich pochvaľujú. "Úspešnosť uchádzačov o štúdium po absolvovaní prípravného kurzu sa pohybuje od 76 do 95 percent, najmä v závislosti od druhu absolvovanej strednej školy a tiež od prístupu k naštudovaniu učiva," tvrdia na internetovej stránke Slovenského inštitútu vzdelávania.
Vysokoškolskí predstavitelia sa zhodujú, že ak sa uchádzač na prijímačky dobre pripraví, má väčšie šance uspieť. Dekan Fakulty dramatických umení Akadémie umení v Banskej Bystrici Ivan Stadtrucker nám pred časom povedal, že považuje za chybu, keď uchádzači o štúdium čerpajú zo sprostredkovaných informácií. "Kvôli informáciám z druhej ruky prichádzajú na prijímacie skúšky nesprávne pripravení. Stačilo by, aby sa zúčastnili informatívneho stretnutia, alebo požiadali o osobnú konzultáciu."
Andrej Salner z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť však upozorňuje, že nie je celkom transparentné, ak vysoké školy organizujú prípravné kurzy na vlastné prijímacie pohovory. "Vyvoláva to otázky, či tí, čo si zaplatia, nebudú pri prijímacích pohovoroch zvýhodnení," myslí si a dodáva: "Keby som ja bol na mieste študenta, ktorý by sa hlásil, povedzme, na právo, a nemal by som toľko peňazí, aby som si mohol dovoliť prípravný kurz, a neprijali by ma, asi by mi v ústach ostala chuť horkosti."
Na čo sa študenti najčastejšie pripravujú
Právo 19 %
Ekonómia 16 %
Masmediálna komunikácia 13 %
Medicína 13 %
Filozofia 8,5 %
Politické vedy a medziná-
rodné vzťahy 6,1 %
Architektúra 5,5 %
Technické smery 5,4 %
Farmácia 5,0 %
Verejná správa 4,3 %
Veterinárne lekárstvo 3,5 %
Zdroj: Slovenský inštitút vzdelávania
Anketa
Čo hovoria na prípravné kurzy na prijímačky zástupcovia vysokých škôl?
IMRICH OKENKA, rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre: "S usporiadaním prípravných kurzov na prijímacie skúšky zásadne nesúhlasím. Aj na našej škole sa robili, ale v posledných rokoch som ich zakázal. Zistil som však, že v súčasnosti ich robia s našimi učiteľmi rôzne súkromné firmy, respektíve doučujú sami učitelia. Je teda otázne, či by nebolo lepšie mať kurzy pod kontrolou univerzity či fakulty.
Zo všetkých predmetov, ktoré sú súčasťou prijímacích skúšok, sme vydali zbierky úloh, ktoré si záujemcovia môžu preriešiť a v prípade nejasností konzultovať so svojím učiteľom. Tento rok ich zverejníme aj na internete, aby boli dostupné aj menej solventným. Aj preto si myslím, že si netreba platiť prípravné kurzy či individuálne konzultácie s vysokoškolským učiteľom."
MICHAL POKORNÝ, prorektor Žilinskej univerzity: "Keby vysoké školy prípravné kurzy neporiadali, možno by sa záujemcovia o ne - tí majetnejší si ich totiž vždy nájdu a zaplatia - 'preliali' k rôznym vzdelávacím inštitúciám či súkromným doučovateľom. Takže je niekedy možno lepšie, ak kurzy robia samy vysoké školy. Sú pre uchádzačov príťažlivejšie, pretože lektori sú (obvykle) profesionáli, a sú oboznámení s problematikou prijímačiek. Navyše, ak sa kurz koná na škole, uchádzači sa zoznámia s akademickým prostredím, čo môže prispieť k zmenšeniu stresov pri prijímacích skúškach.
Na druhej strane, kurzy môžu u niektorých uchádzačov vyvolávať mylný dojem, že ich absolvovaním majú zabezpečené prijatie. Preto by lektori mali byť vždy oddelení od tvorcov a hodnotiteľov testov na prijímačkách.
Ak budú vysoké školy v budúcnosti vo väčšej miere akceptovať výsledky nových maturít, myslím si, že význam a množstvo kurzov k prijímacím skúškam bude klesať."
EDUARD KOSTOLANSKÝ, rektor Univerzity Cyrila a Metoda v Trnave: "Nepovažujem prípravné kurzy za niečo výnimočné. Väčšinou vznikajú na základe požiadavky záujemcov o vysokoškolské štúdium. Mnohí, najmä uchádzači z odborných škôl, si potrebujú doplniť poznatky z profilových predmetov, lebo rozsah ich vedomostí zo strednej školy nestačí na splnenie požiadaviek prijímacieho konania.
Myslím, že suma za kurz je primeraná jeho obsahu, personálnemu a technickému zabezpečeniu a vo väčšine prípadov pokrýva len nevyhnutné náklady. Navyše v odôvodnených prípadoch môže uchádzač požiadať o zníženie, prípadne odpustenie poplatku za kurz."