Volá sa Pali a je z Košíc. Jeho život je spojený s Talianskom. Je to jeden z mnohých porevolučných príbehov. Zopár rokov po páde komunistického režimu sa vyberá stopom do Talianska za prácou. Prvá je oberanie jabĺk v severnom Taliansku. Manuálna a ťažká práca, ale nič iné mu neostáva. Nevie jazyk, nedokáže sa tu uplatniť. Postupne však vniká do tajov taliančiny, hoci v autonómnej oblasti sa hovorí väčšinou po nemecky.
O pár rokov neskôr je z Paliho veľký boss. Plynule hovorí po taliansky, je mladý, ambiciózny. Svojím výzorom pripomína Taliana, dokonale sa prispôsobuje životnému štýlu. Našiel tu uplatnenie a pracuje celý rok. Raz na stavbe, inokedy u sedliakov, raz zase oberá jablká či pracuje okolo hotela. Stále má prácu, ale to sa mu máli. A tak začína dohadzovať prácu v Taliansku. Najskôr známym, kamarátom, potom všetkým.
Čo je teraz s Palim? V Košiciach ho pozná skoro každý. Stále dohadzuje prácu v Taliansku na oberačku jabĺk. Sľubuje mesačný zárobok 50 000 korún, vybaví formality u sedliakov, zabezpečuje dovoz a odvoz späť. Cena za jeho služby: päťtisíc korún v hotovosti, vopred, už pri nahlasovaní miesta, čo je niekedy vo februári. Ak sa zmenia okolnosti a nebudeš môcť ísť na brigádu, žiaľ, peniaze mu ostanú.
Ľudia na Slovensku sa musia obracať. Východ je však veľmi špecifický. Ak chcú otcovia rodín uživiť svoju rodinu a zabezpečiť primeraný životný štandard, sú nútení chodiť cez dovolenky privyrábať si do Talianska. A tak využívajú Paliho služby. V okolí mesta Bressanone (po nemecky Brixen) zamestnal na oberačku jabĺk tento rok okolo 70 ľudí. Jednoduchá matematika, 70-krát 5000 korún, to je 350-tisíc. Sú však dvaja, preto sa musí deliť. Ale aj tak, je to čistý a nezdanený zárobok. Žiadna živnosť, žiadne povolenie na vykonávanie činnosti. A ktovie, koľko ľudí pomohol zamestnať jeho komplic? Podľa slov chalanov, ktorým Pali dohodil túto prácu, pokojne ich môže byť okolo stovky. A aký je výsledok? Odrobili týždeň v Brixene, potom ich Pali "odvelil" do dediny Natz, kde pracovali 15 dní. Sľúbil, že budú pracovať za 5,5 eura na hodinu plus strava a ubytovanie grátis. Keď prišlo k plateniu, majiteľ sadov im vyplatil 5 eur za hodinu a viac sa s nimi nebavil. Pali ešte rozprával, že v Brixene sa oberajú jablká, môže im dohodiť prácu i ďalej. Všetci však znechutení odchádzajú domov. Všetci tu boli prvýkrát, mnohí z nich však aj naposledy. Chcú, aby im Pali vrátil aspoň časť peňazí, ale či sa im to podarí, to ukáže čas.
A Pali? Ten je už ostrieľaný, už vie, ako systém funguje. Tento rok má zarobené a na budúci rok zoženie ďalších nových ľudí. Veď na východe je veľa nezamestnaných, ktorí potrebujú každú korunu a vidina rýchleho a relatívne vysokého zárobku je pre nich veľmi lákavá.
pecus.blog.sme.sk
Autor: PETER PECUŠ