Zdôrazňujete dôležitosť spolupráce krajín visegrádskej štvorky. Prejavuje sa spor medzi Maďarskom a Slovenskom okolo zákona o zahraničných Maďaroch v spolupráci v rámci V 4?
„Táto otázka neprispieva k harmónii a spolupráci, ale to nie je téma pre V 4. Je to skôr otázka dvojstranná. Aj na rokovaniach hlavných vyjednávačov sme sa zaoberali tým, čo je v spoločnej agende. Dosiahnuté doterajšie výsledky v komunikácii sú povzbudením, že potrebujeme konzultovať až do finále, a tam, kde je to racionálne, prijímať aj koordinované postoje. Myslím, že to tak bude aj naďalej.“
Na víkendovom zjazde maďarskej vládnej strany FIDESZ však odznelo, že Maďarsko je už dnes pripravené vstúpiť do únie. Nie je to proti snahe krajín V 4 vystupovať koordinovane?
„Niektoré akcenty sú pred voľbami jednoducho iné. Treba ich tak aj vnímať. Ale zostávame v regióne a budeme sa potrebovať – nielen pred vstupom, ale aj po vstupe. Som presvedčený, že tak ako postupne za desaťročie prevládli racionálnejšie pohľady, tak to bude aj naďalej.“
Kedy dôjde k plánovanému stretnutiu vyjednávačov a premiérov krajín V 4?
„Vyjednávači sa stretnú zrejme po predložení návrhu negociačných pozícií Európskej komisie. Zatiaľ sme prediskutovali rámec pre najcitlivejšie kapitoly. Na stretnutie premiérov sa hľadá termín v marci. Je to zložitý čas, práve vzhľadom na voľby v Maďarsku.“
Prejavuje sa napätie medzi Slovenskom a Maďarskom pri vašich osobných stretnutiach s maďarskými predstaviteľmi?
„Nie. Aj u nich, aj u nás téma únie obsahuje oveľa viac položiek než len národnú alebo etnickú. Ale bolo by lepšie, keby Budapešť a Bratislava mohli plnú energiu venovať vstupu do zjednotenej Európy. V európskom kontexte všetci budeme menšinami, a je tam vytvorená menšinová perspektíva pre všetkých – nediskriminačná, s rovnakým prístupom ku všetkých možnostiam.“