h o tom v nedeľu informoval britský nedeľník The Sunday Times.
Zo správy vyšetrovacieho tímu OSN, ktorú zverejnili vlani v októbri, vyplýva, že firmy a jednotlivci napojení na Bouta pôsobili aj na Slovensku a niektoré komponenty nakupovali i v Česku. „Dôkazy sú presvedčivé. Disponuje sieťou schopnou dodať čokoľvek a kamkoľvek,“ povedal o Boutovi nemenovaný predstaviteľ britskej vlády.
Viktor Anatolevič Bout začal so svojimi aktivitami v Belgicku v roku 1995. Kúpil si tam dom, v obchode sa mu darilo a nikomu sa jeho spoločnosť Air Cess nezdala podozrivá. No profesionálny život tohto žoviálneho lietajúceho polyglota až taký poctivý nebol.
Vyšetrovateľom sa podarilo zistiť, že za Boutovým očarujúcim šarmom sa skrýval obchod so smrťou. Svoje kontakty v sovietskych spravodajských službách využíval pri obchode so zbraňami pochádzajúcimi z bývalého komunistického bloku. Jeho firma zarábala obrovské peniaze na najkrvavejších konfliktoch v Afrike.
Podľa The Sunday Times najdôležitejšie dôkazy proti Boutovi zhromaždila britská spravodajská služba MI6, ktorá prekazila jeho pokusy nakúpiť vo východnej Európe zbrane. MI6 napríklad Boutovi zabránila získať bojový vrtuľník. Podľa správy OSN sa vlani vo februári slovenským colným úradom podarilo zastaviť dodávku jedného vrtuľníka do Libérie. Helikoptéru na Slovensko poslali z Kirgizstanu na opravu a mali ho odoslať do západnej Afriky.
Výsledky posledného vyšetrovania sú ale ešte prekvapujúcejšie. Zistilo sa, že okrem obchodu s africkými armádami výmenou za diamanty bol Bout aj hlavným dodávateľom zbraní pre Taliban a sieť al-Káida v Afganistane. Zbrane pochádzali z Ukrajiny, Ruska a Bulharska. „Okrem konvenčných zbraní jeho flotila prevážala aj kyanid a iné chemické komponenty nakúpené v Nemecku, Česku a na Ukrajine,“ tvrdí Raván Farhádi, zástupca Afganistanu pri OSN. Podľa neho sa sieti al-Káida podarilo tieto komponenty získať. Materiál do Kábulu vyvážal ešte niekoľko dní pred 11. septembrom.
Bout síce Belgicko pod nátlakom opustil už v roku 1997, svoje aktivity ale ďalej riadil zo Spojených arabských emirátov. Teraz podľa The Sunday Times žije pod falošným menom v Moskve.
Chytiť ho bude ťažké, má totiž výborné kontakty v režimoch, ktoré nemajú najlepšiu reputáciu.
(taa, čtk)