„Budeme belší než bieli,“ sľuboval za vládu britský premiér Tony Blair v roku 1997 potom, ako vo voľbách skolil konzervatívcov zapletených do korupčných škandálov. Posledný prieskum verejnej mienky nedeľníka Sunday Times ale ukázal, že až 60 percent Britov považuje labouristickú vládu za špinavú. Pre premiéra trpiaceho mesiášskymi sklonmi je to katastrofálny výsledok.
Prečo ľudia prestávajú Blairovi veriť? Vlnu nespokojnosti spustil najmä posledný nevydarený týždeň, ktorý novinári vyplnili obvineniami o veľkom vplyve lobistov pri rozhodnutiach vlády a nechutných praktikách ministerských poradcov.
V piatok museli rezignovať dvaja blízki spolupracovníci ministra dopravy Stephena Byersa, potom ako sa ukázalo, že chceli využiť pohreb princeznej Margaret a v tieni kráľovskej tragédie „spláchnuť“ zlé správy o stave britských železníc. Podobne to bolo aj po 11. septembri. Poradkyňa Jo Moorová už hodinu po útokoch navrhovala vyjsť na verejnosť s nepríjemnými informáciami. Vtedy sa musela ospravedlniť.
Na premiéra padal aj škandál so sponzorom labouristov Lakšímom Mittalom, ktorý sa aj vďaka Blairovej intervencii u rumunského premiéra prepracoval k rumunskému oceliarskemu gigantu. Tvrdenia, že premiér tak podporoval britské záujmy podnikateľských kruhov, sa ukázali ako falošné - spoločnosť indického milionára je zaregistrovaná na Holandských Antilách. Denníky Daily Telegraph a Independent tiež zistili, že Mittal loboval v Spojených štátoch za zavedenie vysokých dovozných prirážok na výrobky z ocele. To znamená, že konal v rozpore s britskými záujmami.
V žiadnej z afér nie je reč o tom, že by bol do nich priamo zapletený Blair či jeho minister. Nad listom rumunskému premiérovi Nastasemu vraj strávil menej ako pol minúty, vedel, že britský veľvyslanec v Rumunsku transakciu považuje za správnu, a tak podpísal. Napriek tomu to o jeho vláde veľa hovorí.
K Blairovi sa zrejme dostávajú nepresné a neúplné informácie. Posledné aféry svedčia aj o veľmi silnom postavení poradcov a špecialistov na ovplyvňovanie verejnej mienky (spin doctors).
Práve s nimi vedú už dlhšie boj britskí novinári a snažia sa ich stratégie odhaliť. Snaha novinárov dohliadať na nich je ojedinelá. Takíto muži fungujú prakticky všade na svete, v Británii sa o nich ale najviac hovorí.
Blairovi pomáha z nepríjemnej situácie jeho hovorca a jeden z najlepších spin doctorov Alastair Campbell. Hovorí sa o ňom, že premiér je jeho „výrobkom“.
Premiér má ešte stále šancu povesť vládneho kabinetu napraviť. Od volieb ešte neuplynul ani rok. Do ďalších sa situácia ale môže tiež zhoršiť a labouristi prekonajú aj 63 „špinavých“ percent, ktoré mali konzervatívci v roku 1997 pred svojou rozlúčkou s mocou.